İtalyan ekip Homo Erectus’un en eski ayak izlerini keşfetti

İtalyan araştırmacılardan oluşan bir ekip, muhtemelen modern insanın atası Homo erectus‘un bıraktığı en eski fosilleşmiş ayak izlerini ortaya çıkardı.

İzlerin yaklaşık 800.000 yıl öncesine ait olduğu düşünülüyor ve Eritre’nin güneydoğusundaki çölde keşfedildi.

Kazı ekibi lideri ve Roma’daki Sapienza Üniversitesi’nde arkeolog olan Alfredo Coppa, The Local’a şöyle konuştu: “Yaşları kesinleşti, ayrıca ayak izleri insanın evrimi hakkında çok şey açığa çıkaracaktır, çünkü atalarımızın yürüyüşü ve hareketleri hakkında hayati bilgiler sağlıyorlar.”

Coppa ve İtalyan meslektaşları, ayak izlerini içeren 26 m2 taş parçasını keşfettikleri sırada Eritrea National Museum’dan araştırmacılarla birlikte çalışıyorlardı.

Bugün, alan kurak bir çölün ortasında yatıyor, ancak 800.000 yıl önce çevre çok farklıydı.

Modern insanınkiyle neredeyse ayırt edilemez olan fosilleşmiş ayak izleri, arkeologların bir zamanlar büyük bir göl kıyısı olduğuna inandıklarına kumlu çökeltiler içinde kalmıştı.

İzlerin şekilleri, en son kurumadan ve gömülmeden önce suyla dolduklarını düşündürüyordu.

Coppa “Fosilleşmiş ayak izleri son derece nadirdir” diye açıklıyor. “Şu ana kadar beş ya da altı farklı Homo Erectus örneğinin fosilleşmiş kalıntılarının ortaya çıkarıldığı alanda daha fazla kazı yapmamız gerekiyor.”

Kuzeyden güneye doğru hareket eden ayak izlerinin etrafında, belki de daha önce yürümüş ceylan benzeri bir hayvanın izleri de görülebilmektedir.

Homo Erectus, 1,9 ila 70,000 yıl önce yaşamış ve Doğu Afrika’dan Orta Doğu ve Asya’ya yayılmıştı. Modern insan Homo Sapiens, yaklaşık 200.000 yıl önce bir grup Afrikalı Homo Erectus’dan evrimleşti.

Ayak izleri şimdiye kadar keşfedilen en eski Homo Erectus izlerinden biri olabilir; ancak hiçbir şekilde en eski hominid izleri değildirler.

1976’da Tanzanya’daki bir ekip, insanın ilk iki ayak üstünde duran atası Australopithecus’un 3.8 milyon yıllık izlerini tespit etmişti.

Çeviren: Bünyamin Tan
Kaynak: thelocal