Kafatasındaki Ölümcül Yaralar En Eski Cinayeti Mi Kanıtlıyor?

Kafatası üzerinde bulunan ölümcül yaralar, insanlık tarihindeki ilk cinayet vakasını (430,000 yıl önce) ve arkeolojik kayıtlara geçmiş en eski ölü gömme pratiklerini işaret ediyor. *

Binghamton Üniversitesi’nden antropolog Rolf Quam tarafından uluslar arası bir ortaklıkla yönetilen ve bu hafta PloS ONE dergisinde yayınlanan araştırma, Kuzey İspanya’nın Sima de los Huesos arkeolojik kazı alanında gerçekleştirildi. Bu kazı alanı yer altı mağara sistemi olarak konumlandırılmıştı ve 430,000 yıl öncesine tarihlendirilen Orta Pleistosen’e ait en az 28 bireyin kalıntılarını içeriyordu. Kazı alanına tek giriş yolu, kalıntıların oraya nasıl ulaştığı gizemini koruyan 13 metre derinliğinde dikey bir kuyuydu.

Sima de los Huesos’ta bulunan Cranium 17 isimli neredeyse tam olarak ele geçirilen kafatası, 52 kırık parçadan oluşuyor. Bu kafatası sol gözün hemen üzerinde frontal kemiğe iki giriş lezyonu izi taşıyor. Rolf Quam bunun, fosil kayıtlarındaki bireyler arası şiddetin  nispeten ender olduğunun ve  kayıtlara geçmiş en eski faili meçhul vaka olduğunun kanıtı olduğunu söylüyor.

Araştırmacılar travmanın genel hatlarının ve gidişatının analizi gibi modern adli tekniklere dayanarak kafatasındaki çatlakların aynı nesneyle iki farklı darbe sonucu meydana geldiğini işaret ediyor. Araştırmanın yazarlarına göre bu yaralar, bireyin kazara kuyuya düşmesinin sonucu gibi görünmüyor. Daha ziyade, kırıkların tipi, yeri ve aynı objeyle iki kez vurularak meydana gelmesi, yazarların bunu bireyler arası agresyonun ölümcül bir sounucu –ya da insanlık tarihindeki ilk cinayet vakası olarak yorumlamasına neden oluyor.

Ayrıca, eğer bu birey çoktan öldüyse de öteki insanlar onu kuyunun tepesine kadar taşımıştı. Yazarlar bundan hareketle insanların ölü bedenleri Sima de los Huesos’ta yığılmasından sorumlu olduğu ve bu alanın ölü gömme davranışının başlangıcının kanıtı olduğu fikrini destekliyor.

Quam’a göre bu, insanların cesetleri çukur dibinde biriktirme konusunda bilinçli bir rol edindiğinin iyi bir kanıtı ve bu zaman dilimindeki homininlerin karmaşık kavramsal davranışlara zaten sahip olduğunu gösteriyor.

*Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2015/05/150527150950.htm

Leave a Reply