Kargalar ölümden ders alabiliyorlar

Neden kargalar ölmüş kuş kardeşlerinin etrafına toplanır ? Bu, Washington Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Kaeli Swift’in kafasını kurcalayan bir soruydu. Belki de son zamanların en yaratıcı ve en tuhaf deneyiyle yaptığı geniş araştırmalardan sonra ise bir cevaba vardı. Kargalar ölülerinin etrafına toplandığında aslında ölen karganın alandaki bir tehdit sonucunda ölüp ölmediğini anlamaya çalışır. Animal Behaviour’da yayınlanan yeni bir çalışma, karga cinayetlerinin ne kadar kurnaz olabileceğinin altını çiziyor.

Kargalar inanılmaz zeki kuşlardır. Aslına bakarsanız, bütün kargagil familyası (Corvidae family), hayvanların en akıllılarından kabul edilir. Harika problem çözme yetisine sahiptirler ve kendileri araç kullanarak iş yapabilirler. Ayrıca karmaşık sosyal yapıları vardır. 2013’teki bir çalışma kargaların yüksek zekasının ardında yatan beyinlerindeki bir bölgenin, insan beyninin prefrontal korteksiyle kıyaslanabileceğini gösterir.

Swift, iş herkesin bildiği üzere zor bir konu olan ölüme geldiğinde karga ölümlerinin ardındaki duygusal dehanın ne olduğunu merak ediyordu. 2 yıllık deney sonrasında bulunan rotada ve Washington Eyaletindeki 100’ü geçkin sitede yuva yapmış Amerikan kargalarına yemek bıraktı. Ancak kargaların yemesine izin vermeden önce 25 gönüllüden yüzleri görünmesin diye sık sık kendi aralarında değiştirdikleri maskeleri takıp yemlerin yanında durmalarını istedi.

Bu durmadan değişen, maskeli ekip ; kargaların her seferinde yeni bir tehdit sayılan belli insan davranışlarını hatırlayamadığını gösterdi.  Kargaların gelişmiş -beyinin hafızadan sorumlu bölgesi olan-  hipokampusü  vardır. Ve kargalar geniş çapta–tehdit unsuru olsun ya da olmasın-  insanları  hatırlayabilir. Eğer bir tehdit unsuru varsa, tekrar gördüklerinde onları hatırlarlar.

İşte şimdi en tuhaf kısma geldik – tabi sizin için garip maske takan ekip yeterince tuhaf değilse -. Gönüllülerden; doldurulmuş karga, güvercin ya da kargaları avlayan kızıl kuyruklu şahin ölüsü tutmaları istendi. Kontrol grubu olanlar ise hiçbir şey tutmadan öylece dikiliyordu. Ve bazı şanslı  kargalar ise konulan yemleri zahmetsizce yiyebiliyordu.

Ne zaman ölü bir kuş maskeli gönüllüler tarafından tutulsa kargalar diğerlerini çağırmaya ve böylece alanda bir tehdit olduğunu onlara haber vermeye başladı. Bu duruma “azarlama (scolding)” deniyor. Anlayacağınız gibi şahin-karga birleşmesi en şiddetli azarlamayı oluşturmaktadır.

Ayrıca kargalar, kendi türleriyle diğer kuzenlerindense daha çok ilgilenir. Ölü güvercin tutan maskeli insanlar daha az panik oluşturmuş, daha az azarlamaya neden olmuşken kendi türdeşleri için çok daha fazla yaygara koparmışlardır.

Bir karganın ölümü maskeli insanlarla bağdaştırıldığında o kişi 6 haftaya kadar -ölü kuş tutsun ya da tutmasın- tehdit unsuru olarak algılanmıştır.

Yani kargalar ölümlerinden ders alır.

Kaynak: http://www.iflscience.com/

Leave a Reply