Küçük Bir Endonezya Adasında Prehistorik Kaya Sanatı İzleri Bulundu

Bilim insanları Endonezya’nın küçük bir adasındaki kireçtaşı duvar ve çıkıntıları üzerinde insanların varlığını gösteren köpek, at, tekne gibi resimler buldular.

Çoğu 2.500 yıl önce yapılmış olan resimler bölgenin ilk Tunç Çağı halkları arasında sosyal olarak seçkin sınıfın ortaya çıkışının işareti olabilir. Bu kişiler tropik baharat veya değerli bronz davul eşyalarının ticareti ile servet kazanmış olabilirler.

Canberra’daki Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden (ANU) arkeolog Sue O’Connor 2014 ve 2015 yıllarındaki keşif gezilerinde Banda Denizi’nin güneyindeki Maluku Adalarından (veya Moluccas) biri olan Kisar Adası’nda keşif yaptı. O’Connor daha önce burada hiç arkeolojik keşif yapılmadığını belirtiyor. Burada birkaç site buldular ancak şaşırtıcı olan şey kaya barınaklarında bulunan çizimler.

Araştırmacılar, Kisar’da sadece 80 kilometrelik alanda 30’u aşkın kaya üzerinde resim buldular. O’Connor ve ekibi bu doğal galerileri, kireçtaşı kayalarının tavanlarında ve çıkıntılarında keşfettiler.

Taş Sanatı

O’Connor “Resimlerin çoğu pürüzsüz soluk kireç taşı üzerindeydi ve çoğunlukla kırmızı pigmentle yapıldığından beyaz zeminde dikkat çekiyorlar”.

Kaya resimlerinde, tören alayı vaziyetinde silah ve kalkanlar taşıyan küçük insan figürleri yer alıyor. Ayrıca birçok tipten hayvan figürleri de bulunuyordu. Atlara binenler, tavuklar ve köpekler gibi. Ayrıca bu köpeklerin buraya gelişi 3.500 civarında olduğu için çizimlerin o tarihlerde olması muhtemeldir. Ayrıca insan ellerinin kırmızı pigmentler ile duvarlara işlenilmiş şekilleri de bulunur. Bu el şablonlarının buranın tarihini daha eskiye çekilebilir.

Kaynak: Livescience.com 

 

 

 

 

Leave a Reply