Kuyruksuz Büyük Maymunlar İnsanlara Göre Daha Fazla Bakteriyel Çeşitliliğe Sahip!

Yeni bir araştırmaya göre göre şempazelerin, bonoboların ve gorillerin bağırsaklarında insanlardan daha fazla mikrobiyal çeşitlilik bulunmakta. Austin, Texas Üniversitesinden bilim insanları, yaban hayatındaki kuyruksuz büyük maymunlar la ilgili bazı ilginç keşifler yaptılar; bağırsak bakterileri açısından insanlarla mikrobiyal bağlamda bazı kıyaslamalar yaptılar. (Biz buna mikrobiyom diyeceğiz. Detaylı bilgi için tıklayınız.)

İlk bulgular bize, insanlara kıyasla şempazelerin, bonoboların ve gorillerin bağırsak mikrobiyomları oldukça benzer olduğunu göstermektedir. İkinci bulgularda ise büyük kuyruksuz maymunlarda insanlara göre daha fazla bağırsak mikrobu olduğu sonucuna ulaşılmış.

Araştırma sonuçlarında bilim insanları mikrobiyomdaki bileşimsel değişimin Afrikalı kuyruksuz büyük maymun çeşitliliğinde yavaş ve son derece sistematik devam ederken insanlarda mikrobiyom atalardan kalan hızlandırılmış orandan sapmıştır.

New Scientist bulgu sonuçlarındaki insanların gelişimi ile alakalı olan bölümü genişletmiştir;

“İnsanın evrimi hem kuyruksuz iri maymunlardan gelen farklı mikrobiyomlar ile hızlı bir sapma veya ayrışma yaşamış ve hem de mikrobiyal topluluklarda çeşitlilik bakımından ciddi kayıplar yaşamıştır.”

Mikrobiyom çeşitliliğin kaybı hayvan tabanlı diyeti tercih eden insanlara bir çok etkisi olmuş olabilir. Ancak ne bu etkiler ne de insan sağlığı ve ilaçları hakkında bize bilgi sağlayıp sağlamayacağını yakında göreceğizdir.

PNAS önderliğinde bu araştırmanın daha detaylı bir versiyonu “Rapid changes in the gut microbiome during human evolution” başlığıyla burada yayınlanmıştır.

Kaynak: digitaljournal.com

Leave a Reply