Laboratuvarda insan kemikleri yetiştirmek

İnsan kemiklerinin laboratuvarda yetiştirilmesinden çok da uzakta değiliz. EpiBone adındaki şirket büyük bir buluşun eşiğinde olabilir.

Çocuklar bu işlemi doğal olarak gerçekleştirdiği için, “kendi kemiğinizi yetiştirin” sözü pek bir iş sloganı gibi görünmeyebilir. Fakat, Harlem, New York’ta bulunan EpiBone adındaki iki yıllık şirket bu sloganı kullanmaya başladı ve bunu büyük bir fırsat olarak görüyorlar. Nedeni ise, sadece ABD’de cerrahların, iki cerrahi müdale gerektiren kişinin kendi kemik dokusunun veya hastanın vücudunun reddetme ihtimali olan bağışlanan ya da sentetik materyallerin naklini içeren bir milyon civarı kemik nakli yapıyor olması.

EpiBone’un kurucularından olan şirketin CEO’su Nina Tandon, “Teknoloji daha iyiye gittikçe, insanlar daha uzun yaşayabilir hale geliyor. Ama biz hala titanyumdna yapılmış materyallere, acı dolu çift ameliyatlara bel bağlıyoruz. Bizim, bir şeyleri ileri aşamaya taşımamız gerekir.” demektedir.

35 yaşında, bir biyomedikal ve elektrik mühendisi olan Tandon’a bu işin nasıl işlediğini anlatıyor: Bir doktor CT (Bilgisayarlı Tomografi) tarayıcısı kullanarak, kemiğin hasar gören kısmının görselini çıkarıyor ve yağ dokusundan küçük bir örnek alıyor. Bu taramalar ve örnek, EpiBone’a gönderiliyor, onlar da kök hücreleri (henüz farklılaşmamış ve istenilen foksiyonun açığa çıkarılması için programlanabilir hücreler) çıkarıyorlar. Bu hücrelere, canlı hücrelerce yıkanmış haldeki şekillendirilmiş olan durgun kemiğin yapısını oluştururken başvuruluyor. EpiBone, daha sonra yapıyı içecek kutusu boyutundaki içinde 3D yazıcıyla üretilmiş olan kemik modeli kalıbı barındıran özel tasarım biyoreaktörlere yerleştiriyor. Daha sonra şirketin patent sahibi olduğu, büyüme “kokteyli” kalıba ulaşarak, kemik dokunun oluşmasını sağlıyor. Ortaya çıkan şey, bir kaç hafta sonra, nakledilecek olan kemik dokusu, hem hastanın kemiğinin bire bir aynısı hem de hastanın kendi hücrelerinden elde edilmiş olacaktır.

Tandon, gelecekte EpiBone’un teknolojisinin, kırık femurlardan karmaşık yüz kırıklarına ve genetik rahatsızlıklara kadar her türlü kemik kaybını tedavi etmek için kullanılabileceğini söylemektedir.

Mart ayında, EpiBone, Luisiana Eyalet Üniversitesi Veterinerlik Okulu’ndaki 16 domuza yeni yetiştirilmiş elmacık kemiği nakletmek üzere çalışma başlattı. Tandon, EpiBone’un (şu anda sadece 3 tam zamanlı çalışanı bulunmakta) insanlar üzerinde bu çalışmaları yapmasının biraz zaman alacağını vurguluyor. Fakat, yetiştirilmiş olan kemikler üzerinde yapılan erken testlerin cesaretlendirici olduğunu söylemektedir.

Kaynak: http://www.smithsonianmag.com/innovation/grow-human-bones-lab-180954957

Leave a Reply