Maymunlar Bazı İlişkilerini Saklamaya Çalışıyor

Maymunların çiftleşmelerinde tam olarak ne kadar yalan dolan mevcut? Alfa erkeklerle dolu gruplarda , astlar çiftleşmek için gizli hareketlerde bulunmak zorunda kalabilirler. Bu hareketlerini ne kadar iyi sakladıkları ise , primatların bilişsel süreçlerine ışık tutabilir.

Makaklar kompleks sosyal hiyerarşiler içeren birliklerde yaşayan maymunlardır. Yüksek tabakadan erkekler gruptaki her dişi için “ilk çiftleşme” hakkını elinde tutabilir. Ancak dişiler alpha olmayan erkeklere de bir şans tanır , ve bir araştırma gösteriyor ki bu “şanslar” alphalar ortada yokken çok daha sık veriliyor.

Araştırmacılar hayvanların kullanabileceği 3 farklı taktiksel aldatma biçimi tanımladılar. En basit seviyede, hayvan normalde davranacağı gibi davranır, ancak , yanlışlıkla değil bilerek , başka bir hayvanı döngünün dışında tutar. Bir sonraki seviyede ise , bir hayvan diğerinin görüşsel perspektifini anlamak zorundadır. “Eğer bu çalının arkasında durursam beni göremez.” Üçüncü seviyede ise , hayvanlar birbirlerinin bilgilerini manipule etmeye çalışırlar.

Kargalar ve kuyruksuz maymunlar, bilim insanlarına, en yüksek seviyede sinsilik potansiyellerinin bulunduğunu gösterdiler. Maymunların ve bazı balıkların ise birbirlerini en basit şekilde aldatabildikleri ise bilinen bir gerçek. Ancak bazı araştırmalar gösteriyor ki, bu konuda maymunlar çok daha başarılılar. Hollada’daki araştırmacılar, uzun kuyruklu makakları tabi tuttukları bir yemek yarışmasında gördüler ki, ast maymunlar daha dominantların göremeyecekleri parçaları hedeflemeyi seçtiler. Bu , maymunların başkalarının perspektiflerini anladıklarının bir göstergesi olabilir , bu sebeple aldatma merdiveninde bir üst basamakta olabilirler.

Utrecht Üniversitesi’nden Anne Overduin-de Vries liderliğinde bir grup biliminsanı, makakları başka bir sinsiliği kullanabilcekleri senaryoda test etmeye karar verdiler : Seks.

Esaret altında yaşayan iki al yanaklı makak ve iki uzun kuyruklu makak grubunu incelediler. Gruplar 14-21 sayıları arasında değişen maymunlar içeriyordu. Araştırmacılar, maymunlar kapatıldıkları yerin dış mekanlarında tutulurken onları yüzlerce saat boyunca incelediler. Hem günlük hem de cinsel tüm eylemlerini kayıt altına aldılar.

Dışsal alanda ağaç gövdeleri, havuzlar ve tırmanmaya uygun farklı objeler mevcuttu. Hayvanlara gizlilik fırsatı sağlayabilmek adına , araştırmacılar periyodik olarak iki tane büyük ekran eklediler.

Toplamda ,dişiler ve alfa olmayanlar arasında neredeyse bine yakın cinsel etkileşim incelendi. Günlük oyalanmalar sırasında , maymunlar alfadan normalden daha uzağa gittiler. Yazılara göre , “eğer dişiler alfa olmayan bir erkekle cinsel davranışta bulunacaksa, bu gerçekleşmeden önce normalden daha uzağa gidiyorlar.” Bu davranış onları aldatmanın ilk basamağına koyuyor, normal davranıyorlar ama bilerek daha az fark edilebilecekleri bir yerde.

Yine de biliminsanlarının şaşkınlığına gelecek şekilde, maymunlar konulan perdeleri kullanmadı. Çiftleşen makaklar perdenin diğer tarafına geçip alfalardan saklabilirlerdi, ancak görünüyor ki bunu akıl edemediler.

Farklı araştırmacıların yürüttüğü 1995 tarihli başka bir çalışmada , ast makaklar opak objelerin arkasında daha çok çiftleşmişlerdi. Ancak çiftleşmedikleri zaman da bu objelerinde yanında durmayı seviyorlardı , bu sebeple amaçlarının gizlilik olduğu meçhuldu. Yeni olan araştırma, makakların birbirlerinin görüş alanlarına dikkat ettiklerini gösterecek delil sunmuyor. Alfadan daha uzağa gitmenin, daha serbestçe çiftleşme anlamına geldiğini deneyimleyerek öğrenmiş olabilirler. Bu illa görüş alanlarını kavradıkları anlamına gelmez.

Bazı yazarlara göre, makakların ikincil aldatma basamağı için gereken bilişsel kabiliyetlerinin olduğu, ancak bunu çiftleşme için kullanmadıkları da mümkün. Daha önceki yemek yarışması onlar için daha motive edici olmuş olabilir. Ya da maymunlar bireyselken, başka bir maymunla koordine çalışma zorluğu olmadan daha gizli davranabiliyor olabilirler.

Bilim insanları , bir primat türünün , gizlilikte , makaklara kıyasla, nasıl çok daha başarılı olduğunu araştırıyorlar. “İnsanlar çok zeki” diyor başyazar Liesbeth Sterck, “ve hangi evrimsel sürecin buna sebep olduğu bilinmiyor.” Bir hipoteze göre hiyerarşiden kaynaklanan sosyal problemler primatların bilişsel sürecinin gelişmesine sebep oldu.

Ancak maymunların mental hünerleri sorusu hala cevaplanmadı. Çiftleşme hünerlerine gelince, onu partnerlerine sormalısınız.

Overduin-de Vries, A., Spruijt, B., de Vries, H., & Sterck, E. (2015). Tactical deception to hide sexual behaviour: macaques use distance, not visibility Behavioral Ecology and Sociobiology, 69 (8), 1333-1342 DOI: 10.1007/s00265-015-1946-5

Monkeys Try to Hide Illicit Hookups

Leave a Reply