Meksika’da Devasa Tembel Hayvan Türü Keşfedildi

Meksikalı bilim insanları; 10,000 yıl önce yaşamış ve kayaç kuyusuna düşerek ölmüş olan geçmiş döneme ait bilinmeyen bir türe ait fosilleşmiş kalıntılar bulunduğunu açıkladı.

Buzul Çağı kalıntıları 2010’da bulunmuştu fakat kayaç kuyusunun derinliklerindeydi. Araştırmacılar, onların ne oldukları parçaları yavaşça bir araya getirerek anlamayı başardı. Bu keşfi, Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü duyurdu.

UATE; bilim insanları şu ana kadar kafatası, alt çene kemiği, düzensiz omurga kemikleri, kaburga parçaları ve birçok kemiği çıkardı fakat diğer iskelet kalıntıları suyun 50 metre (165 feet) altında olduğunu açıkladı.

Bilim insanları önümüzdeki yıl hayvanların ne kadar büyüklükte olduğunu içeren çalışmalarını geliştirerek devam ettirmeyi planlıyor.

UATE’nin sözcüsü “ Araştırmalar kalıntıları puzzle gibi birleştirecekler.” dedi.

Araştırmacılar yaptıkları açıklamada “İskeleti neredeyse tamamladık. En önemlisi bulgu ise biliminsanları tembel hayvanın kuyunun kuru olduğu ya da sadece dibinde çok az su olduğu zaman düştüğünü öngörüyor.”

Bilim insanları, bu yeni türü “Xibalbaony oviceps” olarak isimlendirdi ve takma ismi ise “Pote”.

Bilim insanları, ilk analiz sonuçlarına göre tembel hayvanın 10,647-10,305 yıl önce bu tarihler arasında yaşadığı ve Buzul Çağı’nda bu dev yaratıkların Dünya üzerinde dolaştığını söyledi.

Meksika sayısız kayaç kuyularıyla bilinir. Bilnen kayaç kuyuları genellikle üstten aydınlatılmıştır ve turkuaz renkte sulara ve göz alıcı zümrütlerle doludur.

Tembel hayvanın bulunduğu Yocatan yarımadası sahilinin tam ortasında olan bu alan. dünya üzerindeki en geniş sulaltı mağara ağına evv sahipliği yapıyor ve bir mıktanıs gibi dünya çevresindeki dalgıçları çekiyor.

Çeviren: Anıl Koşak
Kaynak: phys.org