Nadir bulunan albino orangutan: Alba

Kısa süre önce, şimdilerde Alba olarak isimlendirilen beyaz bir orangutan keşfedildi. Bu nadir primatın başından ne geçmiş olabilir? Öylece vahşi hayata terk edilmeli mi?

Kısa süre önce keşfedilen Albino orangutanın şimdi bir ismi var: Alba. Beş yaşındaki dişiyi ve bakımını üstlenen hayvan koruma organizasyonu ”Borneo Orangutan Survival”ın (BOS) salı günü bildirdiği üzere, orangutanın ismi binlerce öneri arasından seçildi.

Latince’de Alba beyaz, İtalyanca ve İspanyolca’ da ise gün doğumu anlamına geliyor. Şu anda Alba 24 saat boyunca bakımını üstlenen doktorlar ve bakımcılar ile Nyaru Menteng’deki (Endonezya) hayvan barınma evinde yaşıyor.


Beyaz teni ve mavi gözleriyle oldukça nadir olan bu primat nisan ayının sonunda Borneo Adası üzerinde bulunan bir köyün yerlisi tarafından keşfedildi. Başlangıçta sadece şeker kamışıyla beslendi. Şimdi ise zaman zaman meyveler ve sütle de beslenmekte. BOS,  Alba’nın şimdiden yaklaşık 5 kilo aldığını bildiriyor.

Alba’yla nasıl devam edilmesi gerektiği henüz aydınlatılmış değil. Alba eğer doğaya salınırsa doğal yaşam onun için son derece tehlikeli olabilir. Çünkü, dikkat çeken rengi sebebiyle kolay bir şekilde farkedilebilir.

Alba öylece yağmur ormanlarına terk edilebilir mi?

BOS’tan Jamartin Sihite, ”Dikkatli bir şekilde tüm imkanlar sınanmadan önce, Alba’yı öylece yağmur ormanlarına ya da doğal bir koruma bölgesine götüremeyiz.” diye belirtiyor.

Şimdiye dek karşılaştıralabilecek benzeri bir duruma rastlanmadı. Sihite ayrıca, ”Henüz diğer Albino orangutanlardan herhangi bir bulgu elde edemedik. Alba ve onun özel ihtiyaçları hakkında daha fazla bilgi edinmeliyiz. Söz konusu onun geleceğine karar vermek olduğunda, en önemlisi onun iyiliği ve güvenliği olmalı.” diye ekliyor.

BOS, Borneo’da 25 yıldan beri orangutanlarla ilgileniyor. Yapılan değerlendirmelerden sonra Borneo Adası’nın da dahil olduğu Endonezya’da sadece 45.000 ila 65.000 orangutanın yaşadığı belirlendi.

Kaynak: spiegel.de