İspanya’daki Neanderthal yapımı ilk mağara resimleri

İspanya, Malaga’da 2012 yılında bulunan mağara resimleri Neanderthaller tarafından yapılmış ve şu ana kadar ki en eski mağara resmi olma özelliğini taşıyor.

“işin ilginci çift DNA sarmallarına benzeyen resimler aslında yedikleri hayvanların tasvirleridir.”  Tanımını yapan Cordoba Üniversitesinden José Luis Sanchidrián “Paleolitik sanatında paralellik yoktur” diye de ekliyor. Nerja mağaraların’da korunan 6 resimi, Ekibiyle beraber yürüttüğü çalışmada kömür kalıntılarının yanında bulduklarını ve Radyokarbon testi ile 43.500-42.300 arasına tarihlendiğini söylüyor.

dn21458-1_300Bu resimler paleolitik mağara sanatının en erken örneği olduğu düşünülen güneydoğu Fransa’da 30.000 yıllık Chauvet mağarasındakilerden çok daha yaşlı olduğunu  düşündürmektedir.

Bir sonraki aşama ise boya pigmentlerinin tarihlendirilmesi, eğer ki pigment yaşlandırması da benzer çıkarsa, bu çalışmaların gerçekten neanderthal eseri olduğunu anlayacağız. Sanchidrián “bu olay akademik bünyede  büyük bir bomba etkisi yaratacak” diyor. Çünkü bundan önce bulunan tüm mağara resimlerinin yaratıcıları Homo sapiens olarak düşünülmektedir.

Neanderthallerin Avrupa’nın merkezinde yerlerini modern insanlara bırakmadan ya da onlar tarafından asimile edildikten 5000 yıl sonra yaklaşık 37 bin yıl öncesine kadar İberya Yarımadası’nın batı ve güney kesimlerindeki yaşamaya devam ettikleri düşünüldüğünden, bu bölgedeki resimlerin onlara ait olma olasılığı yüksektir.

Yakın zamana kadar, soyu tükenmiş kuzenlerimize atfedilen hiçbir kalıcı mağara sanatı olmamasına rağmen,süslü taşlar ve kabuklu nesnelerin üstündeki dekorlar bu düşünceyi değiştirmiştir

Neanderthal yaratıcılığı

Bazı araştırmacılar, Neanderthallerin modern insanlar kadar sembolizm, hayal gücü ve yaratıcılığa sahip olduğunu düşünmektedirler, ama Sheffield Üniversitesi’nden Paul Pettitt; “bulgular potansiyel büyüleyiciledir. Mağara sanatı potansiyel problemlerle doludur, ve resmin tarihlendirilmesi hayati önem taşır, Çok iyi anladığımızı düşündüğümüz Fransa’da ki Chauvet mağarası gibi alanlar yaş tayini konusunda sorunlu olabiliyor” yaşı teyid edilse bile “Homo sapiensin o tarihlerde İspanya’da olup olmadığından emin olamayız.” Diyor.

Sanchidrián ise bu resimlerin erken Homo sapienslerin yaptığını ekarte etmemekle birlikte, Neanderthallerin sapienslerden daha geride olmasını “daha varsayımsal” bulduğunu söylüyor.

1959’da yarasa avcılığı yapan kişilerin bulduğu Nerja mağarasında sistemli kazılar halen devam etmektedir.

Çeviren: Tuğcan Ündemir

https://www.newscientist.com/article/dn21458-first-neanderthal-cave-paintings-discovered-in-spain/

Leave a Reply