Neanderthaller 430 bin yıl önce Avrupa’da yaşıyorlardı.

Antik DNA analizlerine göre, Neanderthaller 430 bin yıl önce Kuzey İspanya’da yaşıyorlardı. Bu tarih bir çok araştırıcının düşündüğünden en az 30 bin yıl daha erken bir döneme işaret etmekte.

Sima de los Heusos adındaki İspanya’daki bir mağarada bulunan diş ve diğer vücut kemiklerinden alınan çekirdek DNA’sı parçalarından elde edilen analizler Nature isimli akademik dergide yayınlandı.

DNA örneği elde edilen diş fosili.
DNA örneği elde edilen diş fosili.

Almanya Leipzig’deki Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’nden paleogenetikçi Matthias Meyer ve meslektaşları, bu antik fosillerden çok fazla DNA örneği kurtarılamadığını belirtmekteler. Meyer’in ekibi bulunan kemiklerden Neanderthal ve Denisovan örnekleriyle karşılaştırılabilecek miktarda DNA kalıntısı elde ettiler.

Bu erken döneme ait genetik bulgular, daha önce ortaya atılan Sima de los Huesos buluntularının, bazı bilim insanlarına göre Neanderthallerin ve Homo sapiens’in ortak otası sayılan Homo haidelbergensis türüne ait olduğu fikrine meydan okumaktadır.

Sima de los Huesos buluntularında antik bulmaca ortaya çıkmaktadır. Bir yandan hem anneden hem de babadan çocuğa aktarılan çekirdek DNA’sı Neanderthal özellikleri gösterirken, sadece anneden aktarılan mitokondriyal DNA ise Denisovan örneklerine daha yakın görünmektedir.

Denisovanlar en erken 44 bin yıl öncesine kadar Doğu Asya’da yaşadılar, fakat evrimsel geçmişleri şu an için bilinmemekte.

Meyer’e göre, eğer Neanderthaller yaklaşık 430 bin yıl önce Kuzey İspanya’da yaşadılarsa, Neanderthallerle Denisovanların ortak atasına erişebilmek için tarihte daha da geriye gitmeliyiz.

 

Kaynak: sciencenews.org

Yayınlanan makale: http://nature.com/articles/doi:10.1038/nature17405