Neanderthaller Diş Ağrısını Tedavi Etmek İçin Kürdan Kullanmış Olabilirler

Hırvatistan’da bulunan bir Neanderthal’in dişlerinde ağrıları dindirmek için oluşan oyuklar bulundu.

Günümüzden yaklaşık 130.000 yıl önce Hırvatistan’ın Krapina bölgesinde bir Neanderthal zor zamanlar geçiriyordu. Ağrıyan dişlerinin molarını sert bir cisimle dürttü ve diş minesinin çatlamasına neden oldu. The Washington Post’ta yayımlanan Sarah Kaplan’ın haberine göre, araştırmacılar, diş hekimliği anlamında çok ilkel bir çaba olabileceğini düşündükleri işaretleri analiz ettiler.

Bir basın bültenine göre, dişler 1899-1905 yılları arasında Krapina mevkiinde yapılan kazılar sırasında keşfedildi. Kansas Üniversitesi antropologlarından David Frayer ve meslektaşları birkaç on yıl boyunca bölgede yeniden kazılar yaptılar ve mağarada bulunan eserleri yeniden analiz ettiler. Yakın zamanda, aynı mandibulardan gelen ve sürekli kurcalandığının işaretlerini veren dört dişe daha yakından baktılar: emaye kırıkları, dişlerdeki oluklar ve çizikler-muhtemelen Neanderthal bunlar olurken yaşıyordu.

Ama Frayer dişlerin daha derin bir analizini istedi. Böylece nümuneler diş hekimi olan Joe Gatti’ye sunuldu. Frayer, Kaplan’a yaptığı açıklamada “Benden profesyonel ve klinik bir yorum sunmam istendi,” diyor.

Gatti, darbe almış olan moların belirtilerini gördü ve çizik izlerini bir çeşit diş karıştırma aletine yordu. Analizleri The Bulletin of the International Society for Paleodontology’de yayımlandı.

Frayer, Neandertal’in kürdan olarak kullandığı şeyin ne olduğundan tam olarak emin değil; ancak, sert bir ot veya kemik parçası olabileceğini düşünüyor. Ve diş çekme kabiliyetleri Neanderthallere karşı olan önceki bakış açımızda devrim yaratıyor. Son yıllarda araştırmacılar, Neanderthallerin mağara sanatı yapmış olduklarını, kartal pençelerinden mücevherler hazırladıklarını, bedenlerini boyadıklarını, gelişmiş aletler hazırladıklarını, konuşma yeteneğine sahip olan larinkslerin kolektif olarak avlandığını keşfettiler.

Frayer, yayımlanan basın bülteninde “Bu, bir Neanderthal’in araçlarını kullanarak kişisel çevresini değiştirebileceği bir modele uyuyor,” diyor. “Dişlerdeki kürdan yuvaları ister kemiklerden, ister çimen saplarından olsun, bize Neandertallerin diş iritasyonunu tedavi etmek için ağızlarının içinde bir şeyler yaptıklarını gösteriyorlar.”

Şaşırtıcı bir şekilde eski bir hominin, bir kürdan kullanarak diş ağrısı tedavi ediyor. Stefan Sirucek, National Geographic için 2013’te hazırladığı raporunda Neanderthal’in İspanya’nın Valensiya yakınlarındaki bir mağarada kalmakta olduğunu; ayrıca, evrimsel kardeşlerimizin dişlerini temizlemek için kürdan kullandığını da ileri sürmektedir. İnanılmaz olan ise, hominid ağacının ilk türü olan 1.6 ila 1.9 milyon yıllık Homo habilis örneğinin dişlerinde de bu tür izlerin bulunmuş olmasıdır.

Fakat ilk insan akrabalarımız arasında, diş bakımı büyük olasılıkla ilerleme kaydetmedi. İtalya’daki Taş Devri insanları 13.000 yıl önce dişleri oyuyorlar ve boşluklara katran dolduruyorlardı. Antik Romalılar olan Pompeiililer olağanüstü güzel dişlere sahipti. İnsanlığın büyük bir çoğunluğu dişlerdeki oyuklardan ve diş hastalıklarından dolayı acı çekiyordu ve hala acı çekiyorlar.

Haber: Jason Daley

Kaynak: http://www.smithsonianmag.com/smart-news/neanderthals-used-toothpicks-treat-aching-teeth-180963883/

Çeviri: Bünyamin Tan