Neanderthaller avlanma stratejilerini değiştirdiler

Neanderthaller, günümüzde İsrail’in kuzeyinde bulunan Amud Mağarası’nda uzun dönem yaşadılar. Araştırıcılara göre mağaradaki kalıntılar, içlerinde bulundukları iklime göre Neanderthallerin farklı avlanma stratejilerini ve bölgelerini kullandığını göstermektedir.

Connecticut Üniversitesi’nden Gideon Hartman ve meslektaşlarından oluşan uluslararası bir grup bu mağarada yaşayan Neanderthallerin, 10,000 yıl aralıklı iki ayrı buz devrindeki avlanma biçimlerini yeniden yapılandırarak bu sonuca ulaştı. İlk buz devri dönemi 71-129 bin yıl öncesi dönemde, ikinci ise 57-70 bin yıl öncesi dönemde gerçekleşmiştir. Araştırıcılar, Amud Mağarası’nda bulunan gazel dişleri üzerindeki oksijen, karbon ve strontiyum izotop örnekleriyle mağaranın bulunduğu bölgeden elde edilen izotopların karşılaştırmalarını analiz ettiler.

Buldukları şey ise, Neanderthallerin, ilk dönemdeki gazel avlarının mağaranın batısında bulundan yüksek rakımlı bölgelerle sınırlı olduğunu fakat ikinci dönemde ise daha çeşitlilik gösterdiği ve özellikle mağaraya yakın olan alçak bölgelerde yoğunluk gösterdiği oldu. Araştırıcılar, önceki dönemdeki daha kuru iklimin, gazel popülasyonunu besin kaynaklarının daha çok bulunduğu yüksek rakımlı bölgelerde yaşamaya zorladığını düşünmektedirler.

Hartman yayında, “Bu araştırma, Neanderthallerin avlanma stratejileri ile çevresel durumların çeşitliliğinin yakından ilişkili olduğunu, Amud Mağarası yerleşimi üzerinden göstermektedir.” diye belirtmiştir.

Amud Mağarası, günümüzde İsrail’de bulunan Galilee Denizi’nin kuzenbatısındaki Amud Vadisi’ni görmekte. Mağara, Amud 1 isimli yetişkin erkek iskeletinin de dahil olduğu Neanderthal kalıntılarıyla bilinmektedir.

Yayınlanan makale: dx.doi.org

Kaynak: popular-archaeology.com

Leave a Reply