Neanderthallerin sonunu ‘Taş Devri Diyeti’ mi getirdi?

Yaklaşık 40.000 yıl önce insanların neden üstün geldiği ve Neandertallerin soylarının niçin tükendiği hakkında yeni bir bilimsel teori, günümüzde oldukça “trend” bir diyet olan, Taş Devri Diyeti’ne (The Paleo Diet) işaret etmektedir.

Soğuk Avrupa’da yaşayan Neandertaller, protein ağırlıklı ve vücutta yağ üreten bir yeme alışkanlığıyla hayatta kaldılar. Örneğin mamut gibi, kolayca öldürülen ve onlara aylarca et sağlayan büyük av hayvanlarına olan bağımlılıklarının sonunda ise önce hayvan nüfusu ve buna bağlı olarak da Neandertaller azaldı.

Daha sonra kuru havada nefes almak için daha büyük solunum yolu sistemine ihtiyaç duyulması, Neandertallerin “geniş leğen kemiği ile çan şeklindeki gövdelere” sahip olmalarına neden olmuştur. Tel Aviv Üniversitesi’nden arkeolog Miki Ben-Dor  ve ekibi, Smithsonian Magazine’de yer alan haberde tüm bu proteinlerin sindirilmesi için daha büyük böbreklere ve karaciğerlere ihtiyaçlarının olduğunu belirtmişlerdir.

Ben-Dor, Kanada ve Alaska’da yaşayan ve bazı dönemler yeme alışkanlıkları tamamen etten oluşan ve modern Avrupa  insanından daha büyük böbreklere ve karaciğerlere sahip olan Eskimo insanları üzerinde çalıştı.

Daha dar ve daha uzun leğen kemiğine sahip olan biz insanlar aslında bir “protein sınırı”na sahibiz, ki bu sınır yeme alışkanlığımızın sadece % 50’si olup sağlıksız ve tehlikeli olmadan da proteinden oluşabilir.

Bugünlerde biz insanlar, atalarımızın yeme alışkanlığının onların genel sağlık durumlarını iyileştirdiği fikrine geri dönme yoluyla paleolitik dönemi diyetini sürdürmekteyiz (daha çok et yerine en çok meyvenin tercih edildiği ve işlenmiş gıdaların bulunmadığı yeme alışkanlığı). Bazı zamanlar, kilo vermenin bir yolu olarak da kullanılmaktadır.

Ben-Dor, Mic’e gönderdiği elektronik postada “Bizler bol protein tüketmiş olsaydık, Neandertallerle ortak bir ataya sahip olduğumuz ve onlarla benzer fiziksel özelliklere sahip olduğumuz için büyük olasılıkla onlarla aynı adaptasyonu takip etmiş olacaktık” demektedir.

Ben-Dor ayrıca popüler paleolitik dönem yeme alışkanlığının tıpkı atalarımızın veya Neandertallerinki gibi protein ağırlıklı olamayacağına inanmaktadır. Fakat bu avcı-toplayıcı grupların bugün hala varlıklarını sürdürüyor olsalardı, “endüstiriyel gıdalar”dan sakınıyor olmaları nedeniyle daha az kansere, kalp rahatsızlıklarına ve sinir sistemi hastalıklarına yakalanacaklarını belirtmektedir.

Haber: Kathleen Wong

Kaynak: Food.Mic

Çeviren: Bünyamin TAN