Neanderthallerin yok olmasında yamyamlığın etkisi

  • Avrupa’daki bazı kazı alanlarında bulunan Neanderthal kemiklerinde yamyamlık izlerine rastlandı.
  • Uzmanlar böyle bir durumun nasıl etkisi olabileceğini anlamak için bilgisayar modelleri kullandılar.
  • Homo sapiens ile mücadele etmek zorunda kalmak, nüfuslarını azalttı.
  • Araştırıcılar, yamyamlığın Neanderthallerin yok oluşunda önemli bir rol oynadığını söylüyorlar.

Avrupa’nın sert buzul çağında 100 bin yıldan fazla bir süre hayatta kaldılar, fakat yaklaşık 40 bin yıl önce ortadan kayboldular.

Neanderthallerin yokoluşuna şu ana kadar iklim değişikliğiyle birlikte modern insanların neden olduğu düşünülüyordu, fakat yeni bir araştırma, kendi yokoluşlarının mimarları olabileceklerini gösteriyor.

Araştırma, bu tarihöncesi türün yamyamlığa başvurmasının sonlarını hazırladığını ortaya koyuyor.

Bilim insanları, bu erken kuzenlerimizin Homo sapiens ile rekabet içerisine girdiği dönemde kaynaklarının tükenmesi nedeniyle bir birlerini yemeye başlamış olabileceklerini iddia etmekteler.

Bu durum da sayılarının azalmasına ve nüfuslarının tekrar toparlanamayacak sayılara inmesine neden olmuş olabilir.

Tarragona, İspanya’daki Rovira Virgili Üniversitesi’nden paleoekolojist Profesör Jorid Agusti ve meslektaşları Neanderthallere ne olmuş olabileceğini anlayabilmek için çok yönlü bilgisayar modelleri kullandılar.

Bulguları ise, eğer Neanderthaller yamyam olmayan bir rakiple – modern insanlar – mücadele içerisine girerlerse kendi yamyamlık davranışlarının nüfuslarına olumsuz yönde yansıyacağı yönünde olmuştur.

Avrupa’da bulunun fosil kalıntıları zaten Neanderthallerin yamyamlığa başvurduklarını göstermişti.

Proesör Agusti, “Bulgularımız, ciddi bir rakip olmadığı sürece zorlu çevrelerde yamyamlık ideal bir davranış olabilir. Grubun kaynaklarını artırmasını ve gelenlere karşı alanları korumasını sağlayabilir. Fakat diğer yandan, eğer yamyam olmayan bir rakiple ayı çevre koşullarında mücadeleye girildiğinde, yamyamlık son derece olumsuz bir davranış biçimine dönüşebilir, bireysel olarak bu davranıştan fayda sağlansa da, tür olarak bunun tam tersi gerçekleşir. Neanderthal gruplarındaki bu davranış biçimi onların sonunu getirmiştir ve Pleistosen’in sonunda modern insanların bu bölgelerde nüfuslarını artırmasına neden olmuştur.” demektedir.

Araştırıcılar, bulgularını Quaternary International isimli akademik dergide yayınladılar.

27918D8900000578-0-image-a-6_1429032673680
Üzerinde kesik izlerine rastlanan Neanderthal kemikleri.

Neanderthallerin kendi türlerinden olanları yediğine veya kemiklerinden etlerini ayırdıklarına dair Hırvatistan, Fransa ve İspanya’daki bazı kazı alanlarında kanıtlara rastlanmıştır.

Örnek olarak, Fransa’da Moula-Guercy’deki bir mağarada keşfedilen 100 bin yıllık kemikler üzerinde kesilme ve yenme izlerine rastlanılmıştır.

Yayınlanan makale:
“Were Neanderthals responsible for their own extinction?”
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1040618216001452

Kaynak: dailymail.co.uk