İnsanlar neden kilolu primatlardır?

Bonobolar, nesli tükenmekte olan, (şempanzelerin yanı sıra) insanın yaşayan en yakın akrabası olan insansı maymunlar, günlerinin büyük kısmını ağaçlara tırmanıp, meyve ve yaprak toplayarak geçirirler. Bunu sıcak ve çorak arazileri geçmiş erken insanların yaşamlarıyla karşılaştırmak, bizim neden daha yağlı ve daha az kaslı primatlar olduğumuz hakkında fikir verebilir.

Geçtiğimiz 30 yıl boyunca iki araştırmacı, koruma altında ölen 13 bonobonun cesedini inceledi ve bunları, evrimin bu değişimi nasıl oluşturabileceğinin araştırılacağı otopsi çalışmaları için bağışlanmış 49 insan cesediyle karşılaştırdı.

Koruma altındaki bazı bonoboların obez olmasına rağmen araştırmacılar, insanlarda yalnızca %6 iken,  insansı maymunların vücut kitlesinin –onlarla paylaştığımız en yakın ortak ataya benzediği düşünülüyor-  ortalama %10-13’ü deriden oluştuğunu buldu.Bu daha zayıf deri, ekibin hipotezine göre, muhtemelen açık ve sıcak alanlarda daha fazla zaman geçiren Homo sapiens’in terleme becerisini kazanmasından kaynaklanıyor.

Araştırmacılar ayrıca insansı maymun akrabalarımızdan daha fazla yağa sahip olduğumuzu buldu: Dişi ve erkek insanlar yaklaşık %20-36 vücut yağına sahipken dişi ve erkek bonoboların vücudunda yaklaşık %4-0’a yakın yağ var. Araştırmacıların hipotezine göre artan yağ, kıtlık zamanlarında türümüzün hayatta kalmasını ve üremesini sağladı.
Kaslara gelince, ekibin bugün Proceedings of the National Academy of Sciences’taki yayınına göre bonobolar özellikle ağaca tırmanma ve sallanmada kullanılan üst vücut kaslarıyla üstün geliyor. Tamamen bipedal yaşama geçildiğinde bu kaslar insanlar için gereksiz hale gelmişti.

Araştırmacılara göre yeni buluşlar, doğal ayıklanma gücünün, daha beyinlerimiz büyümeye başlamadan H. Sapiens’in yumuşak dokularını nasıl etkilediğini göstermeye yardım edecek.

*Kaynak: Science| DOI: 10.1126/science.aac4671
sciencemag.org

Leave a Reply