Neden İnsanların Çeneleri Vardır?

Çenenin insan vücudu açısından önemi, yıllarca tartışma konusu oldu ve kesin bir cevaba ulaşılamadı. Ancak, yeni bir çalışma, çenenin işlevi konusunda yeni bir ışık yakarak, tartışmayı yatıştırmayı öneriyor.

Florida Üniversitesi’nden araştırıcılar, çene gelişiminin,  6 milyon önce insanın beslenme alışkanlıklarındaki önemli değşiklerin sonucu olarak ortaya çıkmış olabileceğini keşfettiler. Daha yumuşak et ve pişirme tekniklerinin gelişmesi, insanların güçlü ve büyük bir mandibulaya (alt çene kemiği) artık ihtiyaçlarının olmamasını sağladı, sonuç olarak da alt çene zamanla daha küçük hale geldi.

Dr. James Pampush ve ekibi, 100’den fazla primat türünden çene verileri topladı ve bu konudaki önceki araştırmaları inceledi. Bilgisayarlı modelleme ile ekip, çenenin ön kısmındaki değişimlerin ve nasıl evrildiğinin izini sürdü.

Journal of Human Evolution (İnsan Evrimi Dergisi) adlı akademik dergide yayınlanan çalışma da genetik sürüklenme veya rastgele oluşuma dair bir kanıt bulunamadı. Çene gelişiminin herhangi bir primat özelliğinin gelişiminden 77 kat daha hızlı olduğu gözlendi. Fakat araştırıcılar, çenenin belirli bir işlevi olup olmadığı konusunda bir bulguya rastlayamadı.

Pampush, “Antropolojinin dışındaki bir çok insan, insanların çenesi olan tek hayvan olduğunu öğrendiğinde çok şaşırıyor. Bu çok olağan olmayan özellik, bir bakıma “insan olma”nın ne olduğunu tanımlamamız konusunda bize yardımcı oluyor.”

Pampush,  alt çenenin alt bölgesinin gelişimi ile ilgili bir açıklama öneriyor: “Yaklaşık 2 milyon yıl önce, insansı hayvanlarda bir çok değişiklik görüldü. Homo erectus, daha iri vücut yapısına, daha büyük beyne sahipti, büyük olasılıkla yemek pişiriyor ve kıyafet giyiyorlardı. Modern insana oldukça benziyorlardı, fakat çeneleri yoktu. Tahminen, çenenin bu değişimi direkt olarak yemek pişirmeyle, dolaylı olarak da büyük beyin ve vücut yapısıyla ilgili olabilir.”

Pampush yemek pişirmenin icadının Homo erectus’un yemek için daha az zaman harcamasını sağladığını söylemektedir. Bu da dişlerin küçülmesine,  ve dişlerin boyutların küçülmesi de çenenin köşeli görünümünü kazanmasına neden oldu.

Florida Üniversitesi’nden bir ekibin yaptığı bu çalışma, çenenin cinsel seçilim örneği olarak evrildiğina dair önceki teorilere karşı görünmekte. Önceki düşünceler, belirgin çeneli erkeklerin eş bulma konusunda daha ön planda olduğunu öneriyordu.

Bir başka teori ise, çenenin, çiğneme sırasında stresi azaltan bir denge sağladığını iddia ediyordu. Ancak, Pampush’un çalışması bu fikre karşı da şüphe oluşturuyor.

Kaynak: http://www.techtimes.com/articles/44582/20150407/wonder-why-humans-have-chins-heres-the-answer.htm

1 thought on “Neden İnsanların Çeneleri Vardır?”

  1. Farklı tipteki çeneler ne ise yarıyor? Düz çenenin biraz değişik çeneden farkı ne 😀 Gamzeli çene mesela, neden var?

    Bana öyle geliyorki panglossian bi’ şekilde adaptasyonist açıklamadığımız sürece durumu, işlevleri yok. Çene tipleri varlar sadece. Evrimin mekanizması belli sınırlarda iş görüyor, belli sonuçlara varıyor. Doğal, cinsel seleksiyon, gen. sürüklenme vs… bu sınırlarda iş görüyor. Çene ucu da çene kemiği de onu çevreleyen kas sisteminin oluşumuyla birlikte oluşan yan ürünler.

    Fikrinizi merak ediyorum bu konuda, teşekkürler. 🙂

Leave a Reply