Neden bazı koyu renk saçlı erkeklerin turuncu/kızıl sakalı var?

18 ile 60 yaş arasındaki erkekler, son iki yıldır sakal uzatma modasına kapıldılar. Bir çok erkeğin bu “kıllı” modaya katılmasından sonra belki de kendinize sormuş olabilirsiniz, “Neden bir çok kişinin sakalı turuncu/kızıl ama saçları koyu? Ailelerinde bile turuncu/kızıl saç olmamasına rağmen?”.

Erfocentrum’dan (Hollandalı genetik çalışmaları destekleme ve genetik hastalıklara farkındalık organizasyonu) Petra Haak-Bloem bunun MC1R-geni nedeniyle oluştuğunu söylemekte. Ayrıca “Kıl rengini belirleyen gen kodlaması, “tam olarak dominant olmayan kalıtsal özellikler” olarak tanımlanmakta, anlamı ise kıl renki sadece basit bir şekilde bütün kılların renginin aynı olması şeklinde kodlanamamakta. Bu genler, vücudun farklı bölgelerinde (saç, sakal, kaş, genital bölge) farklı şekillerde kendini göstermektedir.” demektedir.

Haak-Bloem bunun, kodlamayı yapan genlerin belirli sayıdaki farklı pigmentlerle (melanin) ne yapacağına bağlı olduğunu, kıl renginin iki pigmente bağlı olduğunu ve bunların, eumelanin yani siyah pigment ve pheomelanin yani kızıl pigment olduğunu söylemekte.

Ayrıca, “10 yıldan daha önce bir zamanda, araştırıcılar 16. kromozomda insanların turuncu/kızıl kıl rengini kazanmasında büyük önemi olan geni (MC1R) keşfettiler. MC1R’nin görevi melanocortin 1 adı verilen proteini üretmek. Bu protein ise pheomelanini eumelanine dönüştürmek konusunda rol oynuyor.”

“Bir kişi ebeveynlerinden MC1R geninin iki farklı mutasyona uğramış versiyonunu miras aldığında, daha az pheomelanin, eumelanine dönüşüyor. Bu pheomelaninler pigment hücrelerinde birikiyor ve kişi açık ten rengi ve kızıl/turuncu kıllara sahip oluyor.” diye açıklamaktadır.

Haak-Bloem ayrıca bu mutasyona uğramış genler eğer sadece bir ebeveynden gelirse turuncu/kızıl kıl çok tek tük görünecektir, çünkü bu özelliğin ortaya çıkmasının nedeni bu genin çeşitlerinin kendini göstermesidir diye eklemektedir.

http://www.iflscience.com/health-and-medicine/why-do-so-many-guys-have-ginger-beards

Leave a Reply