Nesilleri tükendiği düşünülmesine rağmen, kılıç dişli kediler 200.000 yıl sonra Avrupa’da görüldü

Kılıç dişli kediler, paleontologlar arasında uzun süren tartışmalara sahip bir çalışmaya göre, önceden düşünülenden yüz binlerce yıl daha fazla Avrupa’da yaşadı. Yazarlar ayrıca Homotherium latidens (Avrasya Kılıçdişlisi) ve Kuzey Amerika’dan Homotherium serum’un genetik olarak neredeyse ayırt edilemez olduğuna dair bir kanıt buldu.

Bulgular Smilodon’a (Hepimizin bildiği kılıç dişli kaplan) göre daha küçük ve tırtıklı dişlere sahip Homoterium’un evrimsel tarihini incelemek için parçalı genom rekonstrüksiyonu kullanılan bir projenin parçası. Homotherium’un kıtalar arasında nasıl hareket ettiğini ve ne zaman neslinin tükenmesini hakkındaki düşünceleri altüst eden en yeni sonuçlar 19 Ekim’de Current Biology’de yayınlandı.

Balık avlayan bir trol teknesi antik H. Latidens çene kemiğini 2000’de Hollanda’nın Kuzey denizinde bulduğunda, tartışmaya yol açtı. Radyokarbon tarihleme numunenin yalnızca 28.000 yıllık olduğunu gösterdi. Sarsılan paleoantropologlar: Bu güne dek Avrasya’da bulunan tokat escort en genç Homotherium fosili 300.000 yıllıktı. Son çalışmadaki antik DNA analizi Kuzey Denizi örneğinin yaşını doğrulıyor.

Takım ayrıca Kanada’nın Yukon bölgesinden H. serum ve Kuzey denizinden H. latidens örneğinin fosillerinin parçalı genomunu kurdu. “İki örnek muhtemelen H. latidens adı altında birleştirilecek kadar çok benzerdi” diyor  Almanya Postdam Üniversitesi’nden paleogenetikçi ve çalışmanın başyazarı Johanna Pajimans.

Ama araştırmacılar Avrupa’da daha çok kılıç dişli örneği bulana dek türleri birleştirmek için biraz erken olabilir, diyor Iowa Des Moines Üniversitesi’nden paleontolog Julie Meachen.

Boşluğa Dikkat Et

O zamana dek araştırmacılar ancak neden Avrasya kılıçdişli fosil kayıtlarında büyük bir boşluk olduğuna ve hayvanların nasıl iki farklı kıtadan olup da bu kadar benzer olduğuna dair tahminde bulunabiliyorlardı. Avrasya ve Kuzey Amerika arasındaki Homotherium göçü türlerin benzerliğini açıklayabilir, diyor Meachen.

Kılıçdişlilerin neden yüzbinlerce yıl sonta tekrar varolmuş gibi gözüktüğü de açıklanabilir. Kuzey Denizi örneği kedilerin Asya’dan ya da Bering Boğazı üzerinden Kuzey Amerika’dan batı Avrupa’ya geri döndüğünün kanıtı olabilir. Ya da Avrasyalı H. latidens popülasyonu fosil kayıtlarına geçmeyecek kadar çok küçük rakamlara gerilemiş olabilir, diyor Pajimans.

“İkisinin de olamayacağına dair bir kanıt yok.” diyor Galloway Stockton Üniversitesi’nden Margaret Lewis. Bu türün muhtemelen çok hareketli oldupunu ve bu avcıların az olmasından dolayı genelde etoburlara fosil kayıtlarında avlardan daha nadir rastlandığını da ekliyor. Bazı yanıtlar kuşkusuz eski Avrupa fosillerinin DNA’sında saklı, diyor Lewis.

“Ama bu yanıtları almak için gereken teknoloji henüz yok” diyor Pajimans. DNA yaşlandıkça, çözünür ve analizi zorlaşır. Araştırmacılar Kuzey Denizi Homotherium’u gibi daha genç örneğin mitokondrisinden, hücrenin enerji merkezi, DNA alabilir ama daha yaşlı fosillerden alamaz. Ancak Pajimans sonunda bu teknolojinin bulunacağından umutlu.

Kaynak: nature