Ölüm Nedeni Saptanan 10 Antik İnsan

Evrimimizde 3,5 milyon ile 25,000 yılları arasında yaşamış 10 öncül insanın nasıl hayatlarınız kaybettikleri öğrenmek ister miydiniz? Ölüm nedenlerini fosilleşmiş kemiklerdeki izlerden anlayabiliyoruz.

1- Boğulma

3 yaşındaki bir Australopithecus afarensis türü olan ve Selam olarak adlandırılan bu birey muhtemelen boğularak hayatını kaybetmiştir. Ölüm yeri Dikika Etiyopya, öldüğü zaman ise günümüzden yaklaşık 3.3 milyon yıl öncesidir.

Selam adı Etiyopya yerel dillerinde dünya barışı anlamına gelir ve bu fosil insanlığın en erken dönem çocuk fosili olarak bilinir. İki ayak üzerinde dik yürüdüğünü fakat aynı zamanda diğer morfolojik özellikleri bakımından modern insandan çok bir şempanzeye benzediğini ama yine de beyin kapasitesi açısından da insan zekasına doğru evrilmeye başladığını söyleyebiliriz.

Selam muhtemelen sel sularına kapılıp bir kumtaşı bölgesinde saplanıp kaldı ve orada fosilleşti.

Selam

2-Bir kartal tarafından saldırıya uğrayıp ölmek

3 yaşında bir erkek çocuk olan Taung çocuğu (Taung child) Australopithecus africanus türüne ait bir insanımsıdır. Güney Afrika’nın Taung bölgesinde yaklaşık 2,8 milyon yıl önce yaşamış olan bu çocuk muhtemelen bir kartalın saldırısı sonucu hayatını kaybetmiştir.

Kafatasında ve göz çukurunun alt kısmında sivri bir şeyin neden olduğu delik ve kırıklıklar bulunduğu görülmüş ve bunlara bir kartal pençesinin sebep olabileceği düşünülmektedir.

Taung çocuğunun bulunduğu kazı alanında aynı zamanda yumurta kabuklarıyla beraber birçok küçük hayvan kemiklerinin bulunması şaşkınlık yaratmıştır. (yaban faresi, kemirgenler, kaplumbağa, kertenkele, yengeç, küçük antilop ve küçük babun gibi). Buradaki hayvanların bir çoğunda modern avcı kuşları tarafından yapılmış hasar izleri bulunmaktadır.

Taung-Child

3- A vitamini zehirlenmesi

KNM-ER 1808 kod isimli bir erişkin Homo erectus kadını olan birey 1,7 milyon yıl önce Koobi Fora’da yaşamıştır. Bireyin uyluk kemiği (femur) dış katmanında anormal bir katman ölmeden hemen önce kanama geçirdiğini göstermektedir.

Bu femurdaki aşırı katmanın var olması onun diyetindeki A vitaminin aşırı fazla olmasından kaynaklandığını gösterir. Aşırı A vitamini tüketiminin kanamalara sebep olduğu biliniyor. KNM-ER 1808 bireyi muhtemelen aşırı derece A vitamini zengini bal arısı yumurtalarından, larvalar veya canlı etoburları fazlaca tüketerek zehirlenmiş olabilirler.

4- Diş kaynaklı Septisemi (kan zehirlenmesi)

8 yaşında bir oğlan olan Turkana insanı Homo ergaster türüne aittir. Kenya’nın Turkana gölü yakınlarındaki Nariokotome bölgesinde yaşamış ve 1,6 milyon yıl önce ölmüştür.

Turkana oğlanı şu ana kadar en iyi şekilde korunmuş olarak bulunan erken insan türüdür. Genç yaşta ölmüştür ve onun kemiklerinde herhangi bir avcı, yabani hayvan saldırı veya izi bulunmamaktadır.

Bilim insanları ölümünden birkaç ay önce meydana gelmiş ciddi bir bel fıtığı sorunu olduğunu ve ölümüne bunun sebep olduğunu düşündüler. Muhtemelen yaşadığı yoğun sırt ağrıları Turkana oğlanı için bir bakım ve hemşirelik gerektiriyor olabilirdi ya da en azından kendi günlük aktivitelerini yapmakta güçlük çektiği kesindi.

Mandibulasında yapılan çalışmalar dişinde hastalıklı bir bölge olduğunu gösterdi. Bu tedavi edilmediği için septisemi yaşandığı düşünülmektedir.

5- Leopar saldırısı

SK-54 kod isimli bir Paranthropus robustus türüne ait bir ergenlik döneminde birey olan bu insanımsı Güney Afrika’da Swartkrans bölgesinde 1,5 milyon yıl önce yaşamıştır.

SK-54’in kafatası parçasında iki adet vahşi bir hayvan pençesi tarafından açılmış delik bulundu. İlk olarak sivri uçlu bir silah tarafında vurulduğu düşünülse de daha sonra izler arasındaki mesela eski bir leopar türünün alt köpek dişleri arasındaki mesafe ile aynı olduğu görülmüştür.

Muhtemelen bu insanımsı ağaçtan düşmüş ve leopar saldırısına uğramış olabilir.

6- Kurt saldırısı

Boxgrove adamı yetişkin bir Homo heidelbergensis erkeğidir. 500.000 yıl önce İngiltere, Batı Sussex’de ölmüştür. Fosilin keşfedildiği maden ocağı şuan düz bir ovada yer alıyor.

Ona ait iki diş ve kaval kemiği şuana kadar İngiltere’de bulunmuş en eski insanımsı fosiller.

Kaval kemiğinin ucu yırtıcı bir hayvan tarafından kemirilmiş ve muhtemelen bu yırtıcı bir kurt.

7- Bir saldırı sonucu diş kırığından kan zehirlenmesi

Miguelón insanı 30 yaşlarında bir erkek Homo heidelbergensis bireyidir. İspanya’nın Atapuerca dağlarında 400,000 yıl önce yaşamıştır.  Miguelón insanına ait kemikler Sima de los Huesos kazı bölgesinde (kemik çukuruda diyebiliriz) Cueva isimli bir mağaranın derin bir baca sisteminin içerisinde bulunmuştur.

Kafatası 13 farklı darbeye maruz kalmış gibi görünmektedir. Bir darbe dişlerini parçalamış ve enfeksiyon yaratmış bu da septisemiye (kan zehirlenmesi) sebep olacak kadar diş etlerinde derin yaralar açmış.

Miguelón

8- Mağaraya sert bir düşüş

Shanidar 2 kod isimli 30 yaşlarında erkek bir olan Neandertal insanı Irak Kürdistan’ında Bradost sağlarındaki Shanidar mağarasında bulunmuş. Yaklaşık olarak 60,000 yıl önce hayatını kaybetmiş. Shanidar 2 Shanidar mağarasında 35 bin ila 65 bin yıl arasında değişen on kalıntıdan birisidir.

Muhtemelen mağaraya düştü çünkü vücut ve kafa kemiklerinde çok sayıda kırık ve parçalanmış olduğu görülmektedir. Bir törenle gömüldüğünü bazı işlenmiş küçük taş tokalar ve çevresindeki taşların küçük bir yığın oluşturmasından anlayabiliyoruz. Ayrıca bu mezar bölgesinde büyük bir yangında olmuş.

Shanidar-2

9-Bıçak veya mızrak darbesi

Shanidar 3 kod isimli 45 yaşlarında bir erkek  olan Neandertal insanı tıpkı Shanidar 2 gibi Irak Kürdistan’ındaki Shanidar mağarasında bulunmuş. Ölüm yılının günümüzden 60,000 yıl önce olduğu söylenebilir.

Shanidar 3 ile Shanidar 2 aynı mezarda idiler, fakat Shanidar 3 oldukça yıpranmış ve yaşlı olmasına bağlı olarak bedeninde iyileşmiş travmalar ile birlikte ayak bileğinde ağır bir kırık veya yaralanma sonucu hareket kabiliyetini azaltan bir travmada bulunmaktadır.

Kaburgasında bir iz bulunmakta, izin yapısı uzun menzilden bir mızrakla vurulduğunu göstermektedir. ( Bunu yapanın bir modern insan olması muhtemelen, çünkü o dönemlerde Neandertaller bu teknolojiye sahip değildi).

Shanidar 3 bu darbeden sonra muhtemelen bir süre daha yaşamış ancak darbe ile ilişkili bir akciğer hasarı onun daha fazla yaşamasına engel olmuştur.

Shanidar-Nenaderthals

10-Doğum komplikasyonları

Belki de en trajik ölümle karşı karşıyayız. Ostuni 1 kod isimli 20 yaşlarındaki modern bir insan yaklaşık 25,000 yıl önce yaşamıştır. Hikayesi ise İtalya’daki Santa Maria D’Agnano mağarasında yatıyor.

Ostuni 1 insanı bir törenle gömülmüş, kafatasında deniz kabuklarından yapılmış bir şapka-vari ve elbiseleri ile birlikte bulunmuş. Sol eli başının altında, sağ eli 8 aylık fetusunu barındıran karnının üzerinde , uzanmış bir vaziyette defnedilmiş .Ostuni-1

Kaynak: abroadintheyard.com