Öncül insanlara ait ayak izleri çalındı

Yetkili kaynaklar tarafından 14 Eylül Perşembe günü yapılan açıklamaya göre, modern insanın hominin atalarına ait olduğu düşünülen pek çok ayak izi Girit/Kissamos’dan çalındı. Ayak izlerinin kimler ya da kim tarafından çalındığı bilinmiyor. Polonyalı paleontologlar tarafından 2002’de Kastelli’de bulunan 40 ayak izinden 10’u kayadan sökülerek çıkartıldı.

Hırsızlık 14 Eylül Perşembe günü, alanı ziyaret eden halktan biri tarafından bildirildi ve polis alarma geçti. Olay Girit Doğa Tarihi Müzesi tarafından onaylandı.

Polis ve bilim insanları şu anda olayı araştırıyorlar. Atina Makedonya Haber Ajansı’ndan Mayor Thodoris Stathakis alanlardaki kültürel korumanın arttırıldığını söyledi.

“Bu sergileme meselesidir, fakat aynı zamanda bölgedeki mevcut kalıntıları koruma konusu mutlaka dikkate alınmalıdır.” dedi.

Olay ile ilgili duyuru perşembe günü yapıldı. Girit Doğa Tarihi Müzesi hırsızlığı onayladı ve sorumluların teşhis edilmesi için araştırılmalara hız verildiğini söyledi.

Bilginin bize ulaşmasının ardından, araştırma ekibinden Charalambos Fasoulas Kissamos’u ziyaret etti ve incelemelerde bulundu.

Olayın önceki haftanın başlarında bilinçsiz ve bencil davranan kişilerce yapıldığını ve arkeolojik alanda bulunan kayalık kısımların sökülerek tahrip edildiğini bildirdi.

Duyuruda alandaki ayak izlerinin araştırma timi tarafından lazer kullanarak işlemden geçirildiği ve her parçanın dikkatle kayıt altına alındığı bildirildi. Bu nedenle ayak izlerini satmaya yeltenmenin imkansız bir girişim olabileceği bildirildi.

Fasoulas sözlerine ek olarak : “Eğer birileri bu hırsızlıktan fayda elde etmeyi düşünüyorlarsa bu şansızlıktır ve müze tartışmasız biçimde bunu cezalandırır ki bu yapılan ülkemiz için utanç kaynağıdır. Bütün kurumları benzer şekilde tahrip edilen alanları ve fosilleri korumaya çağırıyorum.” dedi.

Çeviren: Deniz Ilgaz
Kaynak: archaeologynewsnetwork