Orangutan Evrimi

Orangutanların iki milyon yıl önce dünyada olduğuna dair kanıt bulunmaktadır. Primat ailesinin bir parçasıdırlar. Yaklaşık 20-25 milyon yıl öncesine kadar tüm maymunlar ve eski dünya maymunları aynı kategoride idi.
 
Bu noktadan sonra iki ayrı gruba ayrıldıklarına inanılmaktadır. Birincisi gorilleri, şempanzeleri ve orangutanları (ayrıca insanları da) içeren kuyruksuz iri büyük maymunlardır. Aynı zamanda bu dönemde yerlerine göre de farklılaştılar.

Bugün dünyada sadece iki tür orangutan kalmıştır. Ayrı türler olarak kabul edilebilmeleri için konumlarından dolayı yeterince farklıdırlar. Yine de genetik olarak çok yakından ilişkilidirler. Aslında, iki orangutan türü sorunsuz birbirleriyle beslenebilir. Orangutan’ın bugün bilindik forma geçişinden yalnızca 2 milyon yıl geçti. Yine de yavaş bir süreçti ve hala birçok eksik bölümü var.

Yaklaşık 10.000 yıl önce orangutanların bugünkü seviyeden daha fazla bir dağılıma sahip olduklarına inanılmaktadır. Bugün yalnızca birkaç Asya bölgesi ile sınırlıdır ve bu arazi her gün onlardan alınmaya devam etmektedir. Orangutanlar’ın yaşadığı bazı bölgeler arasında Java, Çin ve Vietnam bulunmaktadır.

Sumatra yaylaları boyunca bin yıllık fosiller var. İnanılan şey, bu alanların her ikisinde de, orangutanlar, bölgede yaşayan insanlar için et kaynağı olarak kullanılmış olmalarıdır. Bununla birlikte, nüfus nispeten küçük olduğu ve gereçler çok gelişmiş olmadığı için, büyük miktarda tüketildiğine inanılmamaktadır.

Ayrıca, evcil hayvan olarak orangutanlar kullanılmasının çok erken zamanlarda meydana geldiğini gösteren mağara çizimleri de bulunmaktadır. Bu orangutanlar büyük olasılıkla orada yaşayan mağara adamlarının sevdikleri evcil hayvanlardı. Bununla birlikte, bazılarının ilave mama kaynaklarına ihtiyaç duyuluncaya kadar sadece mağara adamları tarafından yetiştirildiği yönünde işaretler de bulunmaktadır. Onları yetiştirmek ve bulmak için ormana dönmek yerine elde tutmak çok daha kolaydı.

Orangutanlardaki evrimle ilgili diğer birçok hayvana kıyasla daha fazla kanıtımız var. Bu önemlidir, çünkü büyük maymunların daha fazla bağlantısının açılmasına, hatta insanların incelenmesine yardımcı olabilir. İnsanların maymunlardan geldiğine dair olan evrim teorisi hakkında farklı görüşte insanlar var, ki DNA’yı incelediğinizde genetik kodlamanın yaklaşık% 98’inde son derece benzer olduklarını inkar edemezsiniz de.

Orangutanlar evrimiyle ilgili biraz bilgi sahibi olmakla birlikte, bilmediğimiz önemli şeyler var. Daha fazla bilgiyi bir araya getirme çabaları bir kenara bırakılmıştır. Çünkü orangutanlar hayatta kalmaya devam etmelidir ve daha acil olan bu mesele ile ilgili para ve zaman harcanması daha anlaşılabilir olur.

Umulur ki doğru koruma çabaları ve bol eğitimle sayılarını geri artırılabilir Ancak o zaman araştırmacılar bir kez daha evrim süreci hakkında kalan teorilere geri dönebilecek kadar rahat hissedecektir. Bunlar şaşırtıcı hayvanlardır ve çevrelerindeki birçok değişikliğe kesinlikle adapte olmuşlardır. Yine de insanların arzuları için bir eşleşme söz konusu değildir. İronik olarak, insanların kendilerini tehdit eden şey kendi seçimleridir ve insanların kendilerine güvence verecek seçimleri de vardır.

Kaynak: http://www.orangutan-world.com/orangutan-evolution/

Çeviren: Bünyamin Tan