Ötzi İnsanı Donarak Ölmüş!

Ötzi İnsanı Donarak Ölmüş!

Ötzi’nin çevresel koşullar nedeniyle mumyalanmış cesedi, 1991’de İtalya Alpler’inde bulunduğundan beri araştırmacılar 5300 yıllık Buzadamı’ın nasıl öldüğünü bulmaya çalışıyorlardı. Zurich Üniversitesinden antropolog Frank Rühli, 20 Nisan’daki Fiziki Antropologlar Yıllık Toplantısında, Bakır Devrinde yaşamış olan avcı toplayıcı insanın omzuna aldığı ok yarasıyla direkt olarak değil, donarak öldüğünü belirtti.

Rühli, “Bu klasik soğuk durumda, soğuk havaya maruz kalmak donarak ölmesine sebebidir.” Dedi. Onun tahminlerine göre Ötzi İnsanı birkaç dakikadan birkaç saate kadar aynı yerde soğuğa maruz kalmış.

Iceman’ın vücudunun X-ışınları ve CT taramalarına dayanan yeni analizleri, Ötzi’nin omzuna atılmış bir ok ucuyla öldüğü fikrine karşı yeni bir argüman ortaya atıyor. Rühli, söz konusu silahın Ötzi’nin omzuna sığ bir şekilde nüfuz ederek kan damarını koparmış fakat önemli bir doku hasarına neden olmadığını söylüyor. Kendisi ve meslektaşları, iç kanamaların toplamı sadece 100 mililitre ya da yarım bardak kadar olduğunu da belirtiyor. Bu da ölüm için yeterli olmadığını iddia ediyorlar.

Ötzi’in bedeninde birçok hasar ve hastalık var. Ancak bunların ölümcül olduğu konusunda fikir birliği yok. Özellikle kafatasındaki çeşitli çöküntü ve kırıklar ölümcül olmadığı düşünülüyor. Bazı araştırmacılar, bu yaralanmaları Ötzi’nin  ölümüne neden olduğunun işaretleri olarak görüyorlar. Rühli ve ekibi, bu kafatası yaralanmalarının kazara düşmeden dolayı olduğunu ve sert bir zemine başını çarptığını tespit ettiler. Rühli, bu insanın kürklü şapkaları olduğunu ve muhtemelen başını uzunca bir süre bu yaralardan korumak için kullandığını düşünüyor.

 

Kaynak