Pasifik Adaları, Neanderthaller ve Denisovanlar

Pasifik adalarında yaşayan Melanezyalılar, hem Neandertallerden hem de Denisovanlardan önemli miktarda DNA miras alan tek modern insan grubu.

Günümüz Melanezyalıların taşıdıkları iki farklı antik insan grubuyla çiftleşme sonucu kalıtılan genleri sağlıkları üzerinde hala etkiye sahip.

Popülasyon genetikçisi Benjamin Vernot, dünyanın diğer bölgelerindeki insanların aksine bu Pasifik adalıların çekirdek DNA’larında Paleolitik Dönem’in iki farklı hominid popülasyonundan izler taşıdığını söylüyor. Araştırıcıların bulguları, en azından bu antik insan gruplarına ait genlerin bir kısmının önemli biyolojik fonksiyonlarda görev aldığını gösteriyor. Çekirdek DNA’sı iki ebeveynden birden bebeğe aktarılıyor.

Science dergisinde yayınlanan makaleye göre Bismarck Adaları’nda yaşan günümüz insanlarının ataları, hem Neandertallerle hem de Neandertaller ve modern insanların hakkında çok az şey bilinen akrabaları olan Denisovanlarla çiftleşmişler.

Araştırıcılar daha önceki çalışmalarında, Melanezyalıların da dahil olduğu Afrika dışında yaşayan modern insanların ortalama %1,5-4 Neanderthal DNA’sı taşıyor olduklarını bulmuşlardı. Fakat yeni bulguya göre sadece Melanezyalılar önemli miktarda (ortalama %1,9-3,4 oranında) Denisovan geni de taşımakta.

Melanezyalıların taşıdığı Neandertal ve Denisovan DNA’ları, metabolizmayla ve bağışıklık sistemiyle ilgili genleri de kapsıyor ve Vernot’un ekibine göre, bu antik insanların evrimsel başarısında, antik insan türleriyle çiftleşmeleri olumlu etki yapmış görünüyor.

Vernot’un ekibi Bismarck Adaları’nın 11 farklı bölgesinde yaşayan 35 Melanezyalıyı inceledi. Analizler birbiriyle akrabalık ilişkisi olmayan 27 birey üzerinde yoğunlaştı. Araştırıcılar ayrıca daha önce dizilenmiş 1,500 modern bireyin genomularını da geçmişte yaşanmış olan birliktelikleri saptamak için inceledi. Ayrıca Sibirya’da bulunan Denisovan bireye ait DNA ile 50 bin yıl öncesine tarihlenen kadın Neandertale ait DNA’dan elde edilmiş olan genomunu kullandılar.

Melanezyalıların bir kısmının sahip olduğu Neandertal ve Denisovan DNA’ları metobalizmayla ilgili bir kaç geni de kapsıyor. Bu genlerden biri kandaki glikoz seviyesini artıran bir hormona etki ediyor. Diğeri ise yağların kimyasal parçalanması konusunda etkiye sahip. Diğer Melanezyalıların genetik dizileri ise bu antik birlikteliğin vücudun hastalıklara karşı savunma mekanizmasına yardımcı olduğunu gösteriyor.

Daha önceki bazı bulgular zamanında işe yaramış olabilecek ama günümüzde ise bazı hastalıklarla ilişkilendirilen Neandertal genlerini göstermişti. Fakat Vernot’un ekibi bu genlerin iyi veya kötü etkileri olduğuna dair bir sonuca varamadılar.

Araştırıcılar, Melanezyalıların beyin gelişiminde etkili olan genom bölümlerinde Neandertal ve Denisovan genlerine rastlamadılar, bu iyi veya kötü, beyin gelişimi sadece modern insan evrimsel yolunu taşıdıklarını gösteriyor.

Yayınlanan makale: science.sciencemag.org

Kaynak: sciencenews.org