Pizza Yemeyi Neden Çok Severiz?

Yeni yapılan çalışmalar sayesinde pizza bağımlılığı açıklanmaya çalışılıyor. Michigan Üniversitesine ait ve US National Library of Medicine sayfasında yayınlanan çalışmada hangi yiyeceklerin insanlarda bağımlılık yaptığı konu alınmış. 504 denek öğrenci üzerinde yapılan çalışma pizza hakkında şaşırtan sonuçlar ortaya çıkardı.

Neredeyse oybirliğiyle yeme alışkanlığı yapan bazı gıdaların isimleri şöyledir; pizza, çikolata, pasta ve kızarmış patates… İşlenmiş gıdalar yüksek miktarda yağ ve karbonhidrat içerme eğiliminde olmalarına rağmen vücut tarafından da daha hızlı emilirler. Bu iki madde sinir devrelerimiz üzerinde tıpkı uyuşturucu gibi bağımlılık yapıcı bir nitelik taşır ve beynimizdeki ödül bölgelerinde aşırı yoğun faaliyet gerçekleşmesini sağlıyor. Araştırmaya göre, şeker ve yağ içeren yüksek işlenmiş gıdalar, dopamin sisteminde -ödül ve zevk ile ilişkili- uyuşturucu etkisine benzer değişikliklere sebep olurlar.

İlgili çalışmada yazar şöyle yazıyor, “Bağımlılık yapan maddeler doğal hallerinde nadiren bulunurlar fakat bu maddelerin genelde değiştirilmiş ve potansiyel kötüye kullanımı artıran bir şekilde işleniyorlar. Örnek olarak, üzüm şarap için işlenir ve gelincik çiçekleri de afyon için rafine edilir. Benzer süreçler gıda sektöründe de gıda tedariki için uygulanabiliyor.

Ayrıca bu çalışmanın bize gösterdiği başka bir nokta ise, “Yüksek işlenmiş gıdalarla beslenen fareler, -peynirli kek gibi- dopamin sistemindeki ilaçların kötüye kullanımı azaltarak düzenlediğini göstermiştir.

Pizzayı bu kadar çok bağımlı yapan başka bir etmen ise oldukça basittir; “peynir”.

Bunun sebebi ise peynir de bulunan “casein” isimli bir proteindir. Bu protein canlılarda daha fazla istemeyi tetikleyen bir maddedir. Bu proteini sindirdiğimiz zaman, opioid reseptörlerini uyararak casomorphin isimli proteini serbest bırakır.  Bu reseptörler bağımlılık, ödül ve ağrı kontrolü ile ilişkilidir.

Haber kaynak: http://www.iflscience.com/health-and-medicine/study-finds-pizza-highly-addictive

Leave a Reply