Rhesus Makakları da objelerde suratlar görebiliyorlar

Güncel deneylerin açıkça gösterdiği gibi sanrılar yalnızca insanlarda meydana gelmiyorlar.

İnsanlar günlük objelerde suratlar gördüklerini zannettiklerinde psikologlar sanrı kavramından bahsediyorlar. Bu fenomen için bilinen bir örnek, 1970li yılların erken fotoğraflandırılmalarında, bir insan simasıyla büyük benzerlik içeren kırmızı gezegen üzerindeki ”Mars suratı” olarak isimlendirilen bir oluşumdur.

Surat görmemize neden olan yansımaların bulunduğu Mars yüzeyi.
Yüzeyin gerçek hali.

Amerikan bilim insanlarının tespit ettikleri üzere, herhangi bir yerde var olmayan suratlar görme becerisi konusunda insanlar yalnız değiller. Açık bir şekilde primatlar da tesadüfi biçimleri, uygun modeller olarak yorumlayabiliyorlar.

Suratlara daha uzun bakmak

Mayland’daki National Institute of Mental Health’den Jessica Taubert ve ekibi 5 Rhesus makağını bir bilgisayar ekranındaki fotoğraflarla karşılaştırdılar ve her birinin ne kadar süre boyunca resimlere baktıklarını kaydettiler. Önceki incelemeler insanlar gibi, Rhesus makaklarının da suratlara cansız objelerden daha uzun baktıklarını ortaya çıkarmışlardı.

Sunulan resimler farklı objeleri gösteriyorlardı. Çoğu, ayırt edici özellikler olmadığı sırada, bazı benzer yüz karakteristikleri gösterdi. Ayrıca primatlara, diğer primat türlerinden fotoğraflar da sunuldu.

Primat fotoğrafları daha az ilgi çekti

”Current Biology” dergisinde sunulan sonuçlar, bilim insanlarının görüşüne göre açıktı: Rhesus makakları tıpkı suratlara benzeyen nesnelere belirgin şekilde daha uzun ve dikkatlii bakıyorlardı.

Taubert ve ekibi primatların izini sürebilen kameralardan alınan görüntülerin yardımıyla, onların özellikle ağız ve gözleri tasvir eden örnek şekillere daha uzun odaklandıklarını tespit ettiler.  Araştırmacılar Rhesus makaklarındaki sanrılar konusunda tespit edilen bu becerinin, primatlarda surat tanımanın sosyal işbirliğinde önemli bir rol oynadığı kanısındalar.

Kaynak: derStandard