Şekilli Çek Venüsü Sırları Ortaya Çıkarıyor

29,000 yaşında ve dünyada kendi türündeki en eski eser olduğuna inanılan seramik çıplak kadın heykeli, Dolni Vestonice Venüsü, tam bir yıl önce özel bir 3B mikroskop ile detaylı bir taramaya alındı. Şimdi Brno’daki Moravian Müzesinden tarihçiler şimdiye kadarki ilk tarama sonuçlarını sundular.
konulu porno
Brno FEI Teknoloji Enstitüsünde bulunan bu özel mikroskop, heykelin içindeki mikroskobik ölçekte partiküllerin tamamını haritalayabildi ve araştırmacılara sekiz gigabayt civarında veri sağladı. Şimdi, bu paha biçilemez eserin taramaya girmesinden tam bir yıl sonra, ilk bulguların analizini yayınladılar.

En büyük keşiflerden birisi on bir santimetrelik figürün beklendiği gibi iki veya daha fazla kil parçasından değil, tek parçadan meydana getirilmesi oldu.

Tarihçiler ayrıca heykelciğin içeriği ile ilgili daha fazla detay keşfettiler. Araştırmada görev alan, Brno’daki Moravian Müzesinden küratör Petr Neruda, “Gövdenin içerisinde, rasgele dağılmış şekilde katışıklık keşfettim. Bu materyalin, heykelin yapıldığı alandan geldiğini gösteriyor. Çok miktarda kömür, kemik ve mamut dişi parçaları vardı, yani heykelin yaratıcısı alandaki tortuları kullanmış olmalı. Bu katışıklık kesinlikle özel bir kasıtla oluşturulmamış, yalnızca doğal bir bulaşma.” dedi.

Moravian Müzesinden bilim insanları, Dolni Vestonice Venüsünü keşfeden tarihçi Karel Absolon’un önceki hipotezini de doğruladı. Absolon, heykelin başının aslında dört tüy ile süslenmiş olduğuna inanıyordu. Petr Neruda, “Dijital teknolojiyi kullanarak deliklerin 3B modellerini oluşturdum ve hepsinin sivri uçlu tek bir alet kullanılarak üretildiği artık oldukça açık. Delikler, Karel Absolon’un düşündüğü gibi, kuş tüylerinin uçlarıyla uyuşuyor. Şimdi bu modelleri 3B yazıcı ile yazmak istiyorum. O zaman hangi kuş türünün tüylerinin kullanıldığını bulmamız mümkün olabilir. Bu oldukça ilgi çekici.” dedi.

Seramik figür, Temmuz 1925’te Güney Moravia’da keşfedildi. Heykelcik, iki parçaya ayrılmış halde, mamut avcıları tarafından kullanılmış bir tarih öncesi ateş çukurunun kalıntıları arasında bulundu.

O zamandan beri benzer birçok figür bulunmasına rağmen Dolni Vestonice Venüsü değerinden bir şey kaybetmedi. Onu benzersiz yapan şey, daha sonraki Neolitik Dönemde sıkça kullanılan bir yöntem olan ateşle yapılmasıydı.

Bulguların analizinin yıl sonuna kadar sürmesi bekleniyor ve Petr Neruda analizin hala bazı beklenmedik gerçeklere ışık tutabileceğine inanıyor. Yine de, bu heykeli kimin yarattığı veya amacının ne olduğu gibi sorular cevapsız kalacak gibi görünüyor.

Kaynak: archaeologynewsnetwork