Şempanzeler eski despot liderlerini öldürdüler!

Oldukça tüyler ürpertici bir sahne. Ceset üzerindeki bir çok ağır yara Senegal’in oldukça sıcak bir savanasında saatlerce kanamaya devam etti.

Öldürülen, Foudouko adındaki bir Batı Afrika şempanzesiydi. Kendi toplumu tarafından taşlarla ve sopalarla dövüldü ve hatta yamyamlığa maruz kaldı.

Bu olay, şempanzelerin rakip gruplardan birinin aksine, kendi grubundan birini öldürdüğü 9 olaydan 1’i oldu.

Eski despot lider Foudouko’nun yaralı bedeni.

Minnesota Üniversitesi’nden Michael Wilson, bu tür grup içi öldürmelerim nadir olduğunu, aynı zamanda şempanzelerin erkek koalisyonu oluşturma davranışına değerli bir kavrayış getirdiklerini belirtiyor.

Şempanze toplumlarında normalde, yetişkin dişi sayısı erkek sayısından fazladır. Fakat bu grupta neredeyse 2 erkeğe 1 dişi düşüyor. Bu da üreme rekabeti konusunda gerilimi artırıyor. Wilson’a göre bu anahtar bir rol oynamakta.

Bu grubu 2001’den beri inceleyen Iowa State Üniversitesi’nden Jill Preutz, bu fikre katılıyor ve saldırıya neden olan bu duruma, insanların sebep olduğunu, dişi şempanzeleri yasadışı yavru ticareti amacıyla bebek elde etmek için kaçırdıklarını söylüyor.

Preutz, Foudouko’nun 13 yıl önce Fongoli’de klanlardan birine hükmettiğini ve alfa erkek olarak biraz “despot” olduğunu belirtiyor.

Olayın videosu:

Kaynak: newscientist.com