Suçluları Yakalamak Adına Daha İyi Bir Saç DNA’sı Analizi

Adelaide Üniversitesi’nin geliştirdiği yeni ve normalden daha ucuz “Saç DNA’sı Profilleme Sistemi” suçluları büyük suçlara ilişkilendirmek adına yeni olanaklar sunuyor. Araştırmacılar varolan laboratuvar metodlarını geliştirdiler ve sonunda iz miktarda saçtan yüksek başarı oranıyla DNA profili elde etmeyi başardılar.

Üniversitenin Avustralyadaki Antik DNA bölümünün Yardımcı Müdürü Doçent Dr. Jeremy Austin diyor ki: “Son 10 yıldaki teknolojik ilerlemeler polis ve adli bilim adamlarının suç mahalinden elde edilen en küçük miktardaki parmak izi, deri hücresi, tükürük ve saçlardan profilleme yapabilmelerini sağladı”.

“Aslında insan saçının DNA profillemesi pek çok ciddi suçun açıklığa kavuşturulması için bir kilit niteliğinde ancak suç mahalinde bulunan saçlar dehidrasyona uğradığından çok az DNA içerir. Bu da saçların DNA testini ciddi bir sorun haline getirir.”

Adli Bilim,Tıp ve Patoloji dergisinde yayımlandığı üzere araştırmacılar bir ARC(Avustralya Araştırma Komitesi) Bağlant Projesiyle , ayrıca Canberra Üniversitesi’nden meslektaşlarının da yardımıyla , daha iyi sonuçlar sağlayacak yeni bir metot bulma amacıyla yola çıktılar.

Adelaide Üniversitesi lisansüstü öğrencisi Janette Edson, gönüllü bağışçılardan toplanan yüzlerce saç örneğinin detaylı genetik analizini yaptı.

Adelaide Üniversite’sinin Gelişmiş Adli Kimlik Saptama Programinın başındaki isim Doçent Dr. Austin’e göre :“Varolan metotlarla elde edilen ve incelenen DNA profilleri genellikle pahalı ve başarısız oluyor.”

“Bizim araştırmamız gösteriyor ki, biz, daha önceki metotların aksine uzmanlar ve pahalı laboratuvarlara ihtiyaç olmadan eser miktarda DNA içeren saç parçalarından ,sonuçların kesinliğinden taviz vermeden DNA profilleme yapabiliyoruz.”

Canberra Üniversitesinden Baş-Yazar Yardımcı Doçent Dennes McNevin diyor ki: Bizim metoda getirdiğimiz küçük değişiklikler eser miktarda DNA örneğinin standart adli laboratuvarda incelenmesine ve yüksek başarı oranıyla( ve düşük hata payıyla) DNA profiline tabi tutulmasına olanak sağlayacak.

“Bu adli bilimler adına büyük bir başarı zira yanlış pozitif sonuçlar yanlış kimlik belirlenmelerine ve hukuki sistemde sonuçları ağır kafa karışıklıklarına yol açabilir.”

Kaynak:
http://esciencenews.com/articles/2015/07/16/better.dna.hair.analysis.catching.criminals

Leave a Reply