Tarihöncesi Britanyalılar, kendi ölülerini yiyip kemiklerin üzerine gizemli işaretler kazımışlar

Somerset’teki Mendip tepelerine bağlı Cheddar Vadisi, kireçtaşından oluşan doğal yapıları ve dikkat çekici kayalık bölgeleriyle Britanya’nın en güzel doğa harikalarından biridir.

Fakat yeni buluntular gösteriyor ki, bu kartpostallık bölgenin derin bir “uğursuzluk” geçmişi var.

Paleontologlar yaklaşık 15 bin yıl önce Britanyalı mağara sakinlerinin, tüyler ürpertici tarihöncesi ritüellerle, ölü akrabalarını doğrayıp yediklerini ve kemiklerini işaretlediklerini keşfettiler.

Bu, 2,6 milyon yıl öncesinden, MÖ 12 bin yılı öncesine uzanan ve Paleolotik ya da Eski Taş Çağı olarak adlandırılan zaman diliminden, günümüzde karşılaşılan dünyadaki ilk örnektir.

Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi ve University College London (UCL)’daki bilim insanları vadideki en etkileyici mağara olan Gough’s Mağarası’ndaki insan ve hayvan kemiklerindeki yüzlerce kesik izini karşılaştırdı.

Bir insan kemiğinin kemik iliğini çıkarmak için kırılmadan önce eklemlerinden ayrıldığını, doğrandığını, çiğnendiğini ve zig-zaglarla işaretlendiğini keşfettiler.

Araştırmacılar, kemiğin kas bağlantısı olmadığı kısmında işaretlenmiş olduğuna dayanarak işaretlerin kasaplık işleminin bir parçası olduğu düşüncesini ihtimal dışı bıraktılar.

Zig-zag şeklindeki oyukların şüphesiz, işlevselleştirme amacının aksine artistik ve sembolik bir amacının olduğu sonucuna vardılar.

Bilim insanları işaretlerin kurbanın hayat hikayesi, ya da nasıl öldüğüyle ilgili bir anlatı olduğunu iddia ettiler. Her halükarda bunun günümüzdeki cenazeler gibi, bir insanın ölümüyle ilgili bir ritüel ya da seremoninin bir parçası olduğunda hemfikirler.

Doğa Tarihi Müzesi’ndeki araştırmacılardan Silvia Bello, “Gough’s Mağarası’ndaki kemiklerde bulunan oyulmuş motifler, Magdalen Avrupalı alanlarda gözlemlenmiş oyuklarla benzerlik gösteriyor” demiştir.

“Yine de burada istisnai olan kemik seçimi ve bu olayın yamyamca bir temaya sahip olmasıdır.”

“Kemik üzerinde yapılan modifikasyonların dizilimi gösteriyor ki oymalar sembolik yan anlam bakımından zengin olan yamyamlık uygulamasının bilinçli bir bileşeni.”

“Gough’s Mağarası’nda, “bir sembolik ritüel olarak yamyamlık” yapıldığını iddia edebildiğimiz önceki analizlerimize rağmen, şimdiye kadar bu çalışma bunun en güçlü kanıtı oldu.”

Gough’s Mağarası’nın ilk keşfedildiği 1880’li yıllardan itibaren sıklıkla yapılan kazılar, Britanya’nın en eski “bütün halindeki” insan iskeleti olan ve MÖ. 7150 yılında yaşadığı tahmin edilen “Cheddar Man”in de içinde bulunduğu binlerce insanın yaşadığını gösterdi.

İskeletten alınan DNA’nın bugün o bölgede yaşayan Adrian Targett adındaki bir adamla eşleştiği görüldü.

Mağara 114 metre derinliğinde ve 3405 metre uzunluğundadır ve büyük bölmeler ve kaya oluşumları içermektedir.

İnsan kemikleri, 13.000 yıllık tüylü bir mamut oyması da dahil olmak üzere yenmek üzere parçalanmış büyük memeli kalıntılarının yanı sıra çakmaktaşı, kemik, boynuz ve fildişi eserlerle karışmış olarak bulunmuştur.

Aynı zamanda bölgede içinden yemek ya da içmek için kase ya da bardağa çevrilmiş kafatasları da bulunmuştur.

Araştırma PLOS ONE adlı akademik dergide yayınlanmıştır.

Çeviren: Semih Şimşek

Kaynak: telegraph.co.uk