Terror Kuşunun gücüne dair yeni buluntular ortaya çıktı!

Yeni fosil buluntuları, Eski çağlarda güney Amerika’da yaşamış ve bir el baltası gibi olan güçlü gagasıyla avını yukarıdan vurmasını sağlamış olabileceğini gösteriyor. Gagası hızlı bir el baltası gibi olan Terror isimli Llallawavis scagliai cinsi kuş türüne ait yeni fosiller avlanma tarzını doğruluyor olabilir.

Terror kuşları Yaklaşık 50 milyon ile 1.8 milyon yılları arasında Güney Amerika’ hakim yırtıcı kuş türü olmuşlardır. Arjantinli araştırmacılar, Chapadmalal’a yakın uçurumun yüzeyinde Terror kuşunun yeni bir türüne ait neredeyse tama yakın bir fosil buldular. Araştırmacılar doğa bilimci Galileo Juan Scaglia onuruna bu türe Llallawavis scagliai – Scaglia’nin muhteşem kuşu- ismini verdiler. Fosili bulan ve inceleyen bilim insanları bulgular hakkında bilgileri Journal of Vertebrate Paleontology dergisinin mart sayısında açıkladılar. Buluntularda ele geçe fosiller Terror kuşunun yeni bir türü olarak kabul ediliyor. (1)

İskelete ait küçük bir kemik kafatası ve gaga arasındaki bağlantıyı güçlendirdi. Bilim insanları bulunan fosilin ilk kez bu kuş türünün gagasını avlanmak için bir el baltası gibi kullandığına dair kanıt niteliğinde olabileceğini düşünüyorlar.
L. scagliai türü yaklaşık olarak 1.2 metre uzunluğunda ve 18 kilogram ağırlında.Bu türe ait bireyler 3.5 milyon yıl önce Güney Amerika çevrelerinde dolaşıyorlardı.Araştırmacıların raporlarına göre, onların yaşam biçimleri kıtada yaşayan daha ufak canlılara zorbalık yaptıklarını gösteriyor. Bulgular ayrıca, çoğu bilim insanının düşündüğünün aksine memelilerin 5 milyon yıl önce Kuzey Amerika’dan bu bölgeye gelmeleri Terror kuşlarının soylarının tükenmesini zorlamadığını ortaya koyuyor.Bilim insanları büyük kuşların neden öldüklerinin ucu açık bir soru olduğunu söylüyorlar.

Kaynak: https://www.sciencenews.org/article/fossil-reveals-terror-bird%E2%80%99s-power

(1) http://news.sciencemag.org/paleontology/2015/04/new-species-terror-bird-discovered

Leave a Reply