Testislerimiz Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

Toplum içerisinde birçok takma isme sahip olan ve toplumsal normlar sebebiyle pek konuşulmayan testisler hakkında daha önce belki de bilmediğiniz 10 yeni bilgiyi sizin için çevirdik. Nasıl isimlendirirsek isimlendirelim testisler bizler için oldukça önemli işlevi olan organlarımızdır. Nisan ayı Testis Kanseri Bilinçlendirme Ayı olarak geçer. Bu sebeple testisler hakkında daha çok şey öğrenmek, onun ne kadar özel olduğunu gösteren bazı gerçeklerle beraber, nasıl sağlıklı kalacağını konusunda bu yazı hızlı bir kılavuz olacaktır.

Birçok kanserin aksine testis kanseri genel olarak gençlerde görülen, yaş aralığı ise 15-35 yaşları arasında değişen bir hastalıktır. Amerikan Kanser Topluluğu sadece bu yıl Amerika’da 8,720 yeni testis kanser vakası olabileceğini tahmin ediyor. Bu kanser vakalarında ortalama 380 erkek ölüyor.

Kanserin en genel belirtisi testislerde ortaya çıkan ağrısız şişliklerdir. Diğer daha az yaygın belirtiler ise, can sıkıcı ağrılar, rahatsız edici durumlar veya testis torbalarında alışmadık ağırlıklar olarak karşımıza çıkıyor. Eğer bu belirtilerden birini gösteriyor veya şüpheleniyorsanız kesinlikle doktora gitmelisiniz.

Tıp uzmanları her yaştan erkeğe en az ayda bir kendi kendilerine muayene yapmalarını tavsiye ediyorlar. Peki kendi kendinizi nasıl muayene edebilirsiniz? İşte yapacaklarınız;

 • Önce sıcak bir banyo veya duş alın, çünkü o zaman bedeniniz daha gevşek ve yumuşak olacaktır.
 • Daha sonra, testislerinizin aşağısına orta ve başparmağınızı yerleştirin ve sonra sıkıca tutarak fakat nazikçe yüzeyde herhangi bir darbe/şişlik var mı diyerek baş ve orta parmak arasında testislerinizi yuvarlayın.
 • Testislerinizin arkasında yumuşak, ip gibi bir yapı olan erbezlerinizi bulunuz. Bu yapının şeklindeki garip düzensizlik orada bir kitle olduğunu gösterebilir. Ama emin olun, bu gerçekten düzensiz olmalıdır.

Bu sadece birkaç dakikanızı alır ve hayatınızı kurtarabilir. İstatistikler ne kadar korkutucu olsa da erken tanıda yüzde 95 lere varan bir hayatta kalma gerçeği de bulunmaktadır.

Şimdi testislerimiz hakkında bilmediğimiz 10 şeye dönelim;

 1. Testisler her gün 200 milyon sperm üretebilir.
 2. Hayvanlar aleminde en büyük testisler (vücut ile orantılı olarak) çalı kriketlerine aittir.
 3. Testisler için Aztekler tarafından “avokado” kelimesi üretilmiştir. Yine Yunanlılar tarafından testis için “orkid” kelimesi üretilmiştir.
 4. Daha küçük testislere sahip olan “uluyan maymunlar” daha yüksek ve daha derin vokal sesler çıkartmaktadır.
 5. Testisler sıcaklığa karşı duyarlılığı karşılamak için insan vücudunun dışarısında yer aldığı düşünülmektedir. Bunun sebebi de spermlerin vücut sıcaklığından birkaç derece daha iyi olan bir ortamda olmasının iyi olacak olmasıdır. Ancak birçok memeli de –fil gibi testisler böbreklere yakın bir yerde konumlanmıştır.
 6. Her sperm 37,5 megabayt veri içeriyor. Bu durumda her boşalma başına ortalama 15.8 terabayt bilgiye denk gelmektedir.
 7. Erkek balinaların 1.1 ton civarında testisleri bulunur ve 4,5 litre sperm üretebilirler.
 8. Balina testisleri ile yapılan İzlanda birası vardır.
 9. Testisler diğer organlardaki proteinlere göre en fazla çeşitliliğin olduğu organdır. Testislerinde 999 tane benzersiz protein vardır. Beyinde bile sadece 318 tane olduğunu düşününce oldukça iyi bir rakamdır.
 10. Testilerin sarkma yükseklikleri farklılık gösterir. Erkeklerin %65 inde sağ testis daha uzundur ve marjinal derece de büyüktür. Garip bir şekilde Yunan heykellerinde tam tersi sol testis büyük resmedilmiştir. Bu konuda kimse tam olarak emin olmasa da kültürel bir durum olabilir.

Kaynak: IflScience