Türkiye’de Antik Yunan Heykeli Keşfedildi

Arkeologlar Adana’da bölgenin eski tarihine ışık tutan Antik Yunan tanrıçası Hygieia ve Tanrı Eros’un heykellerini buldular. Kozan’daki Anavarza antik kentinde iki parçaya ayrılmış ve başı kayıp kalker heykeller keşfedildi. Heykellerin M.Ö. 3. yüzyıl veya 4. yüzyıla kadar uzandığı düşünülmektedir.

Adana Müzesi Müdürü Nedim Dervişoğlu, bu keşfin kentin zengin tarihini doğrular nitelikte olduğunu belirtti. Dervişoğlu Doğan Haber Ajansına verdiği demeçte “Roma döneminde orduda çalışan ve yaptığı ilaçlarla dikkat çeken ünlü fermakolog Dioskourides Anavarza’da yaşıyordu” dedi.

Hygieia Antik Yunan’da hijyen tanrısıdır. Ayrıca Asclepius’un altı kızından biri olarak kentin tıbbi gelişimine işaret eder. Dervişoğlu’na göre bu sebeplerle Anavarza tıp ve fermakolojinin geliştiği şehirdir.

Heykel UNESCO’nun geçici Dünya Mirası listesine eklenmiştir. Ayrıca heykelin kayıp kafasının bulunmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Anavarza antik kenti M.Ö. 2. Yüzyıla kadar tarihlendirilen Türkiye’nin önemli tarihi yerleşim alanlarından biridir. Şehrin kalıntıları 20 burçlu ve dört girişli 1500 metrelik bir duvar ile çevrilidir. 20013 yılında başlayan kazılar, 34 metre genişliğinde ve 2700 metre uzunluğundaki antik dünyanın bilinen ilk sütunlu çift şeritli yolunu da ortaya çıkardı. Ayrıca bölgede bir kilisenin ve bir hamamın kalıntıları da bulundu.

Kaynak: archaeologynewsnetwork

Bir Cevap Yazın