Ünlü atalarımızdan Lucy, ağaç yaşamına adapte olmuştu

Yakın insan atalarımızdan olan Lucy’nin Çarşamba günü PLOS ONE dergisinde yayınlanan kemik taramalarına dayanarak ağaçlı yaşam alanlarını tercih ettiklerini gösteriyor. Araştırma erken insan atalarının davranışlarına açıklık getiriyor ve milyonlarca yıl boyunca ağaçlık alanlarda devam ettiğine öngörüyor.

Amerikan paleoantropolog Donald Johanson 1974’te Lucy’nin kalıntılarını keşfedince, kalıntıları dikkatlice incelemek için dünyayı dolaştılar. İnceleme sonunda; bilim insanları, Lucy’nin kesinlikle bir insan gibi iki ayak üzerinde yürüdüğünü ve insanlar ile şempanzeler arasında bir orana sahip olduğunu tespit ettiler. Ancak bununla birlikte hala nasıl davrandığı hakkındaki sorular ve tartışmalar devam etmektedir.

Lucy, şempanzeler didim escort gibi uzun kollara sahipti fakat onlar gibi hareket edip, yaşadı mı? Ya da o özellikler sadece ağaçta yaşayan atadan sadece miras mıydı?

Lucy’nin üst kol kemiğinin yüksek çözünürlüklü X-ışını taramalarını analiz ederek, evrimci anatomist Christopher Ruff, erken homininlerin muhtemelen ağaçtan tırmanarak tutarlı kullanım yoluyla kol kuvvettini geliştirdiğini açıkladı.

Ruff’un ekibinin yeni çalışması sonucu :”O hala düzenli aralıklarla ağaçlara tırmanıyordu.”dedi. “Haftada bir kez ağaca tırmanırsan, bu tür güçlü üst ektremite kemikler gelişemez.”

Ruff’un ekini ayrıca Lucy’nin femurunu inceledi ve yürüyüş biçiminin insanlardan daha az etkili olacağı sonucuna vardı.

Lucy’nin uzun kolları ona miras kalmış ve bu yüzden bu özellikler onun davranışları hakkında çok fazla şey ifade etmiyor. Bununla birlikte ekstremite kemiklerinizin gücü, büyüdükçe onları nasıl kullandığınıza bağlı olarak değişen daha esnek bir özelliktir. Bu yüzden Lucy’nin güçlü kolları aslında ağaçlarındaki ağırlığını desteklediğini gösteriyor.

Bilim insanları uzun bir süre Lucy’nin ve ailesinin ağaçlarda en azından biraz zaman geçirmeleri gerektiği konusunda fikirler öne sürüyorlar, özellikle de yakın tarihli analizlerden biri düşerek öldüğünü kanıtladığı için bu çalışma , Lucy’nin ölümünde ya da ölümle sonuçlanan yaralanması sonucunda, büyük bir yükseklikten düşen ve daha sonra etkisini azaltmak için kollarını önüne koyduğu insanlarda oluşan yaralarla benzer olduğu tespit edildi. Ruff , bunların ağaç evlerde yaşadığının başka bir kanıtı olduğunu belirtti.

Ancak diğer uzmanlar bu fikre katılmıyor ve Lucy’nin daha karasal bir yaşam sürdüğüne inanıyorlar. Maymunlar ve erken homininler üzerine uzmanlaşan evrim anatomisi profesörü Carol Ward, Lucy’nin yeryüzünde yaşamak için çok daha yatkın olduğunu söyledi.

Örneğin, insanlar ve Lucy’nin düz tabanlı ayakları var ve bunlar yerde yürümek için gelişmiş biçimdedir. Ve ayrıca, ağaçlarda yaşayan maymunlar, ayaklarını el gibi kullanarak parmaklarıyla kavrarlar.

“Bundan vazgeçiş Lucy’nin ayaklarının lehine bir durumdu.” dedi Ward. “Bu yüzden en önemli şey bu hayvanların yerinde etkili bir şekilde hareket edebilmelerini sağlamak için olduğunu bilmemizin yanı sıra, ağaçlarda bulunmanın onlar için çok önemli olmadığını da biliyoruz.”

Bununla birlikte , bilim insanları Lucy ve Australopithecus afarensis ailesinin hem kara hem de ağaç ortamında yaşadığını kabul ediyorlar.

“Soru Lucy’nin ağaçlara tırnanıp, güçlenip büyümediği değil,”dedi Ward. “Benim çocuklarım da ağaçlara tırmanıyor.”

Aynı şekilde , ağaç sakini kuyruksuz iri maymunlar gerektiğinde yerde yürüyebilir ancak insan veya Australopithecus kadar iyi ve dik değil.

Kaynak: pbs