Unutulmuş fosil, dişin bilinenden daha eski bir kökeninin olabileceğini ortaya çıkardı.

Milimetreyle ölçülecek kadar küçük bir diş plakası, ait olduğu balığın keşfi ve muhafazasından beri, tam olarak 40 yılı aşkın süredir bir kutunun içinde unutulmuş bekliyor.Hollanda Naturalis Biodiversity Center (Doğal Bioçeşitlilik Merkezi) ile Birleşik Krallık Bristol Üniversitesi paleontologları fosili, İsviçre’deki Paul Scherrer Enstitüsü’ndeki İsviçre Işık Merkezi’nde yüksek enerjili x-ray ile inceleyerek dişin yapısı ve gelişimini ortaya çıkardılar. Bulguları Biology Letters’da (Biyoloji Mektupları) yayımlandı.

Dişler günlük hayatımız için, besinleri çiğneyip öğütebilmemiz için büyük önem taşırlar. Çene ve dişler omurgalı hayvanların evrimindeki önemli yeniliklerdendir. Omurgalı hayvanların %98’inden fazlasında çene mevcuttur.Buna rağmen, en erken örnekleri ve kökeni derin tarihin örtüsü içinde saklıdır. En eski omurgalıların diş örneklerini aramak kelimenin tam anlamıyla samanlıkta iğne aramaya benzemektedir. Bu arayış, kayaların asitte eritilmesinden sonra kalan, ekmek kırıntısı gibi küçük parçalarla dolu kutularda küçücük fosil parçacıkları bulmaya çalışmayı da kapsamaktadır.

Leiden’deki Naturalis Biodiversity Center’ın Başyazarı Martin Rücklin diyor ki : “ İlk diş plaklarından birinden iç yapıları görselleştirmeyi ve dokuların ayrımını yapmayı başardık. Elimizdeki güçlü bilgisayarlarla binlerce X-rayi ve üretilmiş sanal modelleri harmanlayarak ilk dişin büyüyüşünü yeniden yapılandırdık.”

Birleşik Krallık’aki Bristol Üniversitesi’nden Philip Donoghue açıklıyor : “ En eski dişlerin bizimkilere benzediğini ortaya çıkardık, ancak aynı zamanda yapıları ilkel balıklardaki vücut pullarına da benziyor. Bu , dişlerin,omurgalı evriminden çok daha önce gerçekleşen pullardan geldiğini öne süren görüşü destekliyor.”

Rücklin ekliyor : “ Sonuçlarımız, dişin hayat ağacında ortaya çıkışının bizim tahminlerimizden daha önceye uzandığını öne sürüyor. Bu iddiayı desteklemek için çenesiz fosiller ve bazal çeneli omurgalıların incelenmesi gerekiyor. En eski diş ve çenenin birbirlerine tahminimizden daha az entegre olduğu ve dişlerin düşündüğümüzden daha kompleks olduğu da ortaya çıkardığımız bulgular arasında. Araştırmamızın ve işbirliğimizin Hollanda Bilimsel Araştırma Organizsyonu’nun (NWO) sağladığı 5 yıllık burs ile desteklenmesi , dişlerin eski aşamalarını ve günümüzdeki diş ve çene yapımızın kompleksliğini anlamamıza fırsat tanıyacağı için çok mutluyum.”

Kaynak:  http://esciencenews.com/articles/2015/06/24/forgotten.fossil.indicates.earlier.origin.teeth

Leave a Reply