Üzerinde Diş İzleri Bulunan 100.000 Yıllık İnsan Kemikleri Keşfedildi

Çin’de, üzerlerindeki diş izleriyle bulunan 100.000 yıllık iki fosilize olmuş kalça kemiği, araştırmacıları yamyamlık kanıtı konusunda spekülasyona boğdu. Kemikler, büyük ihtimalle Xuchang Man(modern insanın atalarından) türü birine ya da birilerine ait. Yamyamlık iddiası , bu pratiğin dünyanın her yerindeki eski insansılar ve homo sapiens türünde görünmesi kanıtı sunularak ileri sürülüyor.Hint DNA Haberleri websitesine konuşan, fosilleri bulan araştırma takımının lideri Li Zhanyang’a göre, izler bir yırtıcı hayvan tarafından bırakılmış olabilir, ancak başka insansılar tarafından bırakılması da gayet mümkün.

10 yıl önce, Henan Bölgesinde türün bulunduğu yerden adını alan Xuchang Adamı , belki de 230.000 ila 770.000 yılları arası yaşadığı tahmin edilen Peking Adamı’ndan sonra, Çin’in en büyük antropolojik keşfi. Xuchang Adamı çok daha sonra , 80.000 ila 100.000 yıl önce yaşamış olsa da, insan evriminin kanıt noksanlığı yüzünden gizemli kalmaya devam eden kısmına bir ışık tutuyor.

Keşfedilen ilk Xuchang Fosili olan , 16 parçalık kısmi kafatasının bulunmasından beri , aynı kazı alanında 8 farklı yaştaki insansıya ait kısmi kalıntılara rastlandı. Asia One’ın raporuna göre , insan fosilleriyle beraber bin tane hayvan fosili ve taş aletler de çıkarıldı. Araştırmacılar, kafatası fosilini baz alarak , Xuchang Adamı’nın kafatasını modellemeyi başardılar ve türün ağır kaş ve dar alna sahip olduğunu ortaya çıkardılar. Daha şaşırtıcı bir başka keşif ise, kafatasnın içinde bulunan ve araştırmacıların, insansının sinirlerini takip etmelerini sağlayan fosilize bir zarın bulunmasıydı.

China Daily’ye verdiği bir röportajda Li Zhangyang , bu son keşfin, yamyamlığı kanıtlasa da kanıtlamasa da önemli olduğunu, zira Lingjing sitesinde bulunan ilk uzuv kemiği örneği olduğunu belirtti. Bu bilgi, Zhanyang’a göre insan evriminin sürecine ışık tutman adına daha fazla fırsat sağlayacak.

Birkaç gün önce , Çinli biliminsanları Peking Adamı ile ilgili bir başka önemli bulguyu açıkladılar. Ancient Origins’e göre , 600.000 yıllık bu eski insansı yemek ve ısı için ateş kullanmış. Eğer doğrulanırsa , bu , ateş kullanımının belgelenmiş ilk kullanımı olacak. Kanıt olarak , daire şeklinde dizilmiş yanmış taşlar(ocak), toprak ve tamamen karbonize olmuş (yanmış) kemikler ileri sürülüyor. Bazı şüpheciler ise ateşin kaza eseri oluştuğunu öne sürerek bu iddia karşı çıkıyor.

Kaynak: http://www.newhistorian.com/100000-year-old-human-bones-with-bite-marks-found/4416/

Leave a Reply