Yaşamın Kökeninde RNA Oluşumu

University College London’ dan (UCL) araştırmacılar yaşam başlamadan önce Dünya’ da nükleotidlerin nasıl oluştuğuna dair bir cevap buldular. Nükleotidler DNA ve RNA’nın temel yapı taşlarıdır. Nükleotidler olmadan DNA veya RNA’nın oluşumu mümkün değildir.

Phys.org’ un haberine göre, bir araştırma grubu tarafından tek bir kimyasal mekanizma her iki nükleotid sınıfı için de önerildi. Bu araştırmaya göre pürinler ve pirimidinler birlikte oluşmuş olabilirler. RNA oluşumunun temelini oluşturan nükleotidlerin Dünya üzerindeki tüm canlılar için çok önemli ve gerekli olduğu çok iyi bilinmektedir.  Temel yapı taşı olan nükleotidler olmadan yaşam hayal dahi edilemezdi.  Hayatın köklerini anlamak için RNA oluşumuna neden olan nükleotid oluşumunun kökeni anlaşılmalıdır. Bir başka deyişle eğer araştırmacılar nükleotid veya RNA oluşumunun kökenini anlayabilirlerse yaşamın kökenini aydınlatmak çok daha kolay olacaktır.

Bu çalışmadan önce, araştırmacılar her iki nükleotid sınıfının, yani pürin ve pirimidinlerin, birbirlerinden bağımsız olarak oluştuklarını varsayıyorlardı. Bu çalışma pürinlerin ve pirimidinlerin yaşam başlamadan önce ortak öncü bir Yaşamın Kökeninde RNA Oluşumu molekülden oluşabileceğini gösteren ilk çalışma oldu.

UCL Kimya bölümünden Dr. Matthew Powner çalışmayı kısaca, “RNA moleküllerinin nasıl oluştuğu üzerine yeni bir bakış açısı sunuyoruz ve yaşamın kökeninde hem pürin hem de pirimidin nükleotidlerini elde etmek için basit bir kimyasal çözüm öneriyoruz” şeklinde açıklıyor.

Araştırma ekibi, “8-oxo-adenosine ve 8-oxo-inosine” adı verilen pürin ribo-nükleotid moleküllerinin, doğal pirimidin ribo-nükleotidleri ile aynı kimyasal koşullar altında oluşturulabileceğini keşfetti.  Ayrıca, bir kimyasal öncünün hem pürin hem de pirimidin ribo-nükleotidlerini farklı şekilde verebileceğini buldular.

Araştırma ekibi şimdilerde bilgiyi aktarmak için 8-okso-pürinleri kullanan mekanizmaları araştırmayı planlıyor. Bu araştırma, bilim insanlarının yaşamın ilk bilgi aktarım sistemlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir.

Kaynaklar ve İleri Okuma

Makale Referansı

  • Shaun Stairs, Arif Nikmal, Dejan-Krešimir Bučar, Shao-Liang Zheng, Jack W. Szostak & Matthew W. Powner. Divergent prebiotic synthesis of pyrimidine and 8-oxo-purine ribonucleotides. Nature Communications, 2017 DOI: 10.1038/NCOMMS15270

Görsel Kaynağı