Yeni Çalışma: İnsan Genomunun Çoğu İşlevsiz

Doğurganlık oranlarından elde edilen bir tahmin, DNA’mızın en az% 75’inin kritik bir faydası olmadığı bulundu.

Genome Biology and Evolution’da 11 Temmuz’da yayınlanan bir araştırmaya göre, insan genomunun yüzde 25’ine kadar fazlası kritik iken geri kalanın bir işlevi bulunmamaktadır. Doğurganlık hızlarına ve zararlı mutasyonların beklenen sıklığına bakılarak elde edilen tahmini, genomun yüzde 80’inin işlevsel olduğunu tahmin eden ENCODE adlı büyük bir uluslararası grubun 2012 yılı iddiasıyla çelişiyor.

Houston Üniversitesi’ndeki evrimci biyolog Dan Graur,  “İnsan genomunun% 80’inin fonksiyonel olması için, dünyadaki her çiftin ortalama 15 çocuğu olması gerekir; ancak ikisi hariç hepsi ölecek veya yeniden üretemeyecek.” diye açıklıyor yaptığı çalışmada.

Graur’un modeli, doğurganlık oranlarının, insan genomunun ne kadarının zararlı mutasyonlara karşı savunmasız olduğunu ve dolayısıyla işlevselliğini yansıttığı fikrine dayanıyor. Genomun çoğu işlevselse, insanların nüfusunu korumak ve ve zararlı mutasyonlar için büyük olasılıkla eşlik eden hayatta kalma şansını telafi etmek için çok sayıda bebeğe sahip olması gerekir. Eğer genomun yalnızca küçük bir kısmı işlevseldiyse, önemli bir sekansı alarak bir mutasyon olasılığı daha düşüktür ve bu nedenle doğurganlık oranları daha düşük olabilir.

Verimlilik oranlarının yüzyıllar boyu çift başına iki ila üç çocuğun üzerinde olduğu göz önüne alındığında,  Graur bunun yerine, her bir çocuğun ortalama 1,8 çocuğa sahip olduğu genomun ne kadarının işlevsel olduğuna baktı. Yüzde 25’inin işlevselliğin üst sınırı olduğunu ve gerçek sayının yüzde 10-15’e yakın olabileceğini keşfetti.

New Scientist’ın işaret ettiği gibi, “işlevsel” DNA, ENCODE ile daha liberal bir tanım kullanırken, Graur onu zararlı mutasyonların olasılığına tabi olan dizilerle sınırlar.

Guelph Üniversitesi’nden Ryan Gregory, New Scientist’e, DNA’nın bazı dizilerinin – ve kaçının olduğu belirsiz – mutasyonlardan etkilenmese bile yine de yararlı olabilir. Bununla birlikte, “Evrim teorisini ve genetik çeşitliliği doğru bir şekilde değerlendirecek en bilgili biyologların, ENCODE’un iddiasındaki birçok sorunun farkında olduğunu düşünmek isterim” diye de ekliyor.

 

Kaynak:the-scientist.com