Yeni Keşfedilen Kök Hücrelerin Hasarlı Kafataslarını Onarabildiği Keşfedildi

Kafadaki kemiklerinin onarılabilmesi için çok fazla yöntem yok. Kalıtsal kafatası deformasyonu olan veya kazaların ya da kanser ameliyatlarının sebebiyet verdiği yüz kemiği hasarları olan hastaların kafataslarını ve diğer kemiklerini düzeltmek için uygulanabilecek tek yöntem ağır rekonstrüktif cerrahi olarak karşımıza çıkıyor.

“Nature Communications”da yayınlanan bir araştırmaya göre, bir grup araştırmacı kafatası kemik hücrelerinde bulunan yeni bir kök hücre keşfetti. Araştırmacılar bu keşfin, vücuttaki hasarlı dokuların onarımı için hasta için daha tercih edilebilir yöntemlerin bulunmasının önünü açacağını düşünüyorlar.

Araştırmacılar, mutasyonu halinde craniosynotosis’e sebebiyet veren Axin2 adındaki geni incelediler. Craniosynostosis’in, bebeğin kafatası kemiklerinin olması gerekenden daha erken kaynaşması ve bu sebeple beyninin büyüyememesi durumu olduğu biliniyor.
Araştırmacılar öncelikle bir fare embriyosunda crainosynostosis yaratmak için Axin2 geniyle oynayıp bu genin genetiğini değiştirerek çalışmalarına başladılar. Kafatasındaki yarıkları kapatıp kemikleri kaynaştırmak üzere harekete geçecek olan hücreleri gözlemlemek istediklerinden, Axin2 proteini üreten mutasyona uğramış genlere sahip hücreleri biyomarkerlarla işaretlediler. Farenin gelişimi sırasında bu hücrelerin kafatasının ortasına doğru harekete geçtiğini gözlemleyen araştırmacılar, kafatasının henüz ayrık durumda olan iki tarafının birbirine adeta dikilerek yapışmaya başladığını kaydettiler.
Bu hücrelerin aynı şekilde kafatası hasarlarını onarıp onaramayacağını anlamak isteyen araştırmacılar, fare embriyolarının gelişmekte olan kafataslarına ufak bir delik açtılar. Bunun üzerine tahmin ettikleri gibi, hücreler hasarlı bölgeyi doldurarak onarmak üzere harekete geçtiler.

Kök hücreleri buradan ayırıp bir doku örneğine yerleştiren araştırmacılar, kök hücrelerin kendilerini çevreleyen dokudan bağımsız bir kemik oluşturmaya başladığını gözlemlediler.

Araştırmacılara göre,bu çalışma kök hücrelerin canlı olduğunun güçlü bir kanıtı. Ayrıca keşfedilen kök hücrelerin kafatası ve surat kemikleri alanında tıbbın gelişimi için oldukça eşsiz olduğu düşünülüyor.
Uzmanlar insanlardan buna benzer hücreler almayı başarabilirlerse, hastaların kafalarındaki hasarlı kemiklerin yenilenmesini sağlamak için ağır cerrahi müdahaleler dışında yeni bir yol geliştirmeleri mümkün görünüyor.

 

Kaynak

Leave a Reply