Yeni veriler kuyruksuz büyük maymun ticaretinin sarsıcı boyutlarını gösteriyor.

Yeni bir veritabanı, canlı, yasadışı büyük kuyruksuz maymun ticaretinin dramatik bir şekilde az rapor edildiğini gösteriyor.

2005 yılından beri 1,800 orangutan, şempanze ve gorilin 23 farklı ülkede alıkoyulduğu ortaya çıktı. Ülke sınırları içerisinde gerçekleşen yapılan ticaretin %90’ının kayıtlarda yer almadığı, sadece uluslararası olanların görüldüğü anlaşıldı.

Yeni veritabanı , Johannesburg’ta gerçekleşen CITES (the Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora) * toplantısında sunuldu.

Kayıtların eksikliği

Yasadışı kuyruksuz iri maymun ticaretiyle ilgili elde edilmiş olan kapsamlı veriler oldukça nadir. CITES sadece uluslararası ölçekte veriler tutuyor ve bu da yanıltıcı bir izlenime sebep oluyordu.

2005’ten itibaren gerçekleşmiş her tür yasadışı alıkoyma olayını derleyen yeni The Ape Seizures Databes (Kuyruksuz maymunların alıkoyulma veritabanı) daha detaylı bir resim çiziyor.

The Great Ape Survival Partnership (kuyruksuz büyük maymunların hayatta kalması için ortaklık) üyesi Doug Cress, “Rakamlar gerçekten sarsıcı, bizim beklediğimizden çok büyük.” diyor.

“Bulgularımıza göre, dünya çapında haftada iki alıkoyma olayı yaşanıyor. Bu rakam küçük görülebilir fakat, ortalama olarak bir şempanzeyi canlı yakalayabilmek için 5-10 arası şempanzeyi, goriller içinse 4 gorili öldürmeniz gerekiyor. Bu durum doğal ortamlarında bir sürü ölü anlamına geliyor.” diye ekliyor.

_91451150_1
Borneo ve Sumatra’daki ormanların tahribi alıkoymaları artırıyor.

Açık ara en çok orangutanlar alıkoyuluyor. Kayıtların %67’i onlarla ilgili.

Borneo ve Sumatra’daki doğal alanın tahribinin çok sayıda orangutanın açıkta kalmasına neden olduğu düşünülüyor.

Yaşam alanlarının palm yağı, kağıt hamuru ya da kağıt tarlalarına dönüştürülmesi orangutanları, onları yasadışı bir şekilde satmak isteyenler için açık hedef haline getiriyor.

Şempanzeler ise bütün alıkoyulmaların çeyreğini, goriller %6’sını, bonobolar ise %3’ünü oluşturuyor.

Doug Cress, “Bu canlı ticareti, taşınması kolay olduğu için daha çok yavruları içeriyor. Taşımak için hızlı yolları kullanıyorlar, bu da çoğu zaman el bavulları anlamına geliyor.” diyor.

Orangutanların yoğun alıkoyulmaları sebebiyle Endonezya ve Malezya, bu durumların en çok yaşandığı iki ülke konumunda, Siera Leon, Gine ve Kamerun gibi Batı Afrika ülkeleri de ayrıca listede.

Ticareti besleyen şey ise kazanılan paralar. Asya’da bir şempanze yaklaşık 25-30 bin dolara, bir goril ise yaklaşık 45 bin dolara alıcı bulabiliyor.

Kaynak: bbc.com

*CITES (the Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora): Hükümetler arası,  hayvan ticaretinin soyu tükenme tehlikesinde olan canlıların korunması sağlanarak yapılmasını amaçlayan anlaşma.