Yumurtalar ve diğer kara yiyecekleri kutup ayılarını besleyemeyecek

Kutup ayılarını, bazı değişiklikler çok yakından etkilemekte. Onların kutup denizindeki buz evleri hızlı bir şekilde yok oluyor. Bazı araştırmalar, kutup ayıların, buzlar tamamiyle gidip, tam anlamıyla karada yaşamaya zorlansa bile hayatta kalabileceklerini gösteriyor. Örnek olarak, ekolog Linda J. Gormezano, yaptığı hesaplamalarda, kutup ayıların kara kaynaklı yiyeceklerle altı aya kadar hayatta kalabileceğini rapor etmiştir.

Bazı tahminler iyimser olabilir, fakat, Birleşik Devletler Jeolojik Araştırma Kurumu’nun Alaska Bilim Merkezi’nden Karyn Rode ve meslektaşlarının  1 Nisan 2015’te Frontiers in Ecology and the Environment dergisinde yayınlanan çalışmalarında kutup bölgesinde, kutup ayıları için yeterli yiyecek kaynağının bulunmadığını, bazı ayıların bulunan yiyecekleri yemediklerini ve yiyen kutup ayılarının ise tamamiyle sağlıklı olmadıklarını belirtiyorlar

Kutup ayıları (Ursus maritimus), kahverengi ayılardan (Ursus arctos), 500 bin yıl önce ayrıldıktan sonra, dişleri ve vücutları buzlu denizlerde yaşayabilecek ve halkalı fok gibi deniz memelilerini avlayabilecek şekilde evrildi. Böyle deniz ürünleri, düşük protein ve % 70’den fazla yağ oranına sahip bir beslenmeye neden olmuştur.

Bir kaç kara kaynaklı besin de deniz memelileri kadar bol kalori kaynağı olabilir. Kutup ayıları, sığır ve geyik gibi bazı toynaklı hayvanların leşleri ile de beslenebilir fakat bu hayvanların etleri yüksek protein ve az oranda yağ barındırmaktadır. Bitkisel besinler ise, çok fazla karbonhidrat ve az miktarda protein sağlayabilirler. Kuş yumurtaları, besin ögeleri açısından deniz memelilerine en yakın oranlardadır fakat, onlar da az sayıda bulunuyorlar. Yapılan bir çalışma, Hudson Koyu’nda yaşayan (Kanada) 900 kutup ayısının, bölgedeki bütün kaz yumurtalarını yese bile anca, her ayı için bir günlük belki de yarım günlük kalori ihtiyacını karşılayabileceğini, bu besin kaynağının çok uzun süre var olamayacağını, bütün yumurtaların yenmesinin ise bu kuş popülasyonunun çok kısa sürede yok olmasına neden olacağını göstermiştir.

Araştırmacılar, kutuplardaki kara alanlarında, az sayıda ve türünün en küçük vücutlu kahverengi ayılarının da yaşadığını not etmişlerdir. Sınırlı besin,özellikle neredeyse iki katı daha büyük olan kutup ayıları için sorun olacaktır. Bu iki tür arasında bir çekişme olduğunda ise kutup ayıları dominant gelecek diye de düşünmemek lazım çünkü bilim insanları kahverengi ayıların, kutup ayılarını beslenme sahalarından kovduklarını görmüşlerdir.

Bilim insanları, ayrıca kutup ayılarının beslenme biçimlerinin değişmesinin, beslenme ağını da dalga dalga etkileyeceğine dikkat çekmektedirler.  Örnek olarak, Kanada’daki siyan yaban kazları, kutup ayılarının bu kuşları avlamaya başlamasıyla, çok yıkıcı bir yuva sorunu yaşadılar.

Bütün bu türlerin geleceği konusu hala belirsiz. Şimdilik, kimse kesin olarak, kutuplardaki evlerinde yaşanan değişimden sağ çıkıp çıkamayacakları konusunda bir şey söyleyemiyor. Eğer gidecek hiç bir yerleri olmazsa bazı türlerin sonsuza kadar yok olacağı kesin gibi görünüyor.

Kaynak: https://www.sciencenews.org/blog/wild-things/eggs-and-other-land-foods-won%E2%80%99t-feed-polar-bears?tgt=nr

Leave a Reply