Yumurtalar ve diğer kara yiyecekleri kutup ayılarını besleyemeyecek

Kutup ayıları, bazı değişiklikler yaşamakta. Onların kutup denizindeki buz evleri hızlıca yok oluyor. Bazı araştırmalar,  buzlar tamamiyle gidip, kutup ayılarını tam anlamıyla karada yaşamaya zorlasa bile hayatta kalabileceklerini gösteriyor. Örnek olarak, ekolog Linda J. Gormezano, yaptığı hesaplamalarda, kutup ayıların kara kaynaklı yiyeceklerle altı aya kadar hayatta kalabileceğini rapor etmiştir.

Bazı tahminler iyimse olabilir. Fakat, Birleşik Devletler Jeolojik Araştırma Kurumu’nun Alaska Bilim Merkezi’nden Karyn Rode ve meslektaşları, 1 Nisan 2015’te Frontiers in Ecology and the Environment isimli akademik dergide yayınladıkları çalışmalarında kutup bölgesinde, kutup ayıları için yeterli yiyecek kaynağı bulunmamakta, bazı ayılar orda bulunan yiyecekleri yemiyorlar ve yiyen kutup ayıları ise tamamiyle sağlıklı olmadıklarından bahsediyor.

Kutup ayıları (Ursus maritimus), kahverengi ayılardan (Ursus arctos), 500 bin yıl önce ayrıldıktan sonra, dişleri ve vücutları buzlu denizlerde yaşayabilecek ve halkalı fok gibi deniz memelileri avlayabilecek şekilde evrildi. Bu deniz besinleri, düşük proteine ve %70’e kadar çıkabilen yağ oranına sahiplerdir.

Bir kaç kara kaynaklı besin de deniz memelileri kadar bol kalori kaynağı olabilir. Kutup ayıları, sığır ve geyik gibi bazı toynaklı hayvanlarla beslenecektir, fakat bu hayvanların etleri yüksek protein ve az oranda yağ barındırmaktadır. Bitkisel besinler, çok fazla karbonhidrat ve biraz protein sağlayabilir. Kuş yumurtaları, besin ögeleri açısından deniz memelilerine en yakın oranlardadır fakat, onlar da az sayıda bulunuyorlar. Yapılan bir çalışma Hudson Koyu’nda yaşayan (Kanada) 900 kutup ayısının, bölgedeki bütün kaz yumurtalarını yese bile anca, her ayı için bir günlük belki de yarım günlük kalori ihtiyacını karşılayabilir ve bu besin kaynağı çok uzun süre var olamayacaktır, bütün yumurtaların yenmesi bu kuş popülasyonunun çok kısa sürede yok olmasına neden olacaktır.

Araştırıcılar, kutuplardaki kara alanlarında, az sayıda ve türünün en küçük vücutlu kahverengi ayılarının yaşadığını not etmişlerdir. Sınırlı besin, neredeyse iki katı daha büyük olan kutup ayıları için de özellikle sorun olacaktır. Bu iki tür arasında bir çekişme olduğunda ise kutup ayıları dominant gelecek diye de düşünmemek lazım çünkü bilim insanları kahverengi ayıların, kutup ayılarını beslenme sahalarından kovduklarını görmüşlerdir.

Bilim insanları, ayrıca kutup ayılarının beslenme biçimlerinin değişmesinin, beslenme ağını da dalga dalga etkileyeceğine dikkat çekmekteler. Örnek olarak, Kanada’daki siyan yabankazları, kutup ayılarının bu kuşları avlamaya başlamasıyla, çok yıkıcı bir yuva sorunu yaşadılar.

Bütün bu türlerin geleceği konusu hala belirsiz. Şimdilik, kimse kesin olarak, kutuplardaki evlerindeki değişimden sağ çıkabilip çıkamayacakları konusunda bir şey söyleyemiyor. Eğer gidecek hiç bir yerleri olmazsa bazı türlerin sonsuza kadar yok olacağı kesin gibi görünüyor.

Kaynak: sciencenews.org